Norweski Parlament głosował nad zniesieniem monarchii


We wtorek 36 ze 169 przedstawicieli w norweskim parlamencie głosowało za zastąpieniem monarchii tego kraju republiką. Było to częścią corocznego procesu rozpatrywania propozycji zmiany norweskiej konstytucji. Ale to głosowanie w sprawie zatrzymania króla Haralda i jego rodziny nie jest niczym nowym - co roku od 1972 roku Socjalistyczna Partia Lewicy SV wysuwa wniosek w sprawie zniesienia monarchii podczas debat nad konstytucją.Król Harald i książę Haakon na zebraniu Rady Stanu

Tegoroczna propozycja, aby Norwegia stała się republiką, otrzymała wsparcie od wszystkich posłów SV (obecnie 11 przedstawicieli) oraz 14 głosów od członków Partii Pracy. Sześciu z ośmiu przedstawicieli Partii Liberalnej również poparło ustawę wraz z dwoma z Partii Konserwatywnej i jedną z Partii Postępu. Partia Komunistyczna i Partia Zielonych mają po jednym członku w parlamencie - obaj poparli propozycję zniesienia monarchii.

Para królewska i książę Haakon na corocznym otwarciu parlamentu

Jednym z tych, którzy chcą zastąpić monarchię republiką, jest liberał Carl Erik Grimstad. Na początku lat 90. pracował w Pałacu, między innymi jako sekretarz ówczesnej księżnej Sonii.

Przywódca Partii Pracy, Jonas Gahr Støre, głosował przeciwko propozycji utworzenia republiki. Powiedział: "Monarchia cieszy się silnym poparciem społecznym w Norwegii, zgodnie z konstytucją, a król wykonuje swoje obowiązki". Støre stwierdził również, że monarchia nadal ma solidne poparcie w Partii Pracy i że nigdy nie poprowadzi partii, która obali monarchię.

Król Harald i Erna Solberg

Ponadto premier Erna Solberg oświadczyła, że ​​jej rząd nigdy nie zniesie monarchii.

Badanie opublikowane w 2017 roku wykazało, że 81% wszystkich Norwegów zgodziło się na utrzymanie monarchii jako formy rządu, a jedynie 15% uważa, że ​​kraj ten powinien stać się republiką. Najwyższy poziom wsparcia dla członków rodziny królewskiej pochodzi od młodszej populacji Norwegii. A król Harald, który został monarchą w 1991 roku, powiedział w kilku wywiadach, że nie będzie abdykował.

5 komentarzy:

 1. Uchowaj Boże przed zniesieniem monarchii.Ja byłabym tylko za jej przywracaniem:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już się przestraszyłam, że coś przegapiłam

  OdpowiedzUsuń
 3. Swoją drogą ciekawe, która europejska monarchia jest najbliższa upadku... w sensie, która ma najniższe poparcie społeczne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Norwegowie nie zrezygnują z monarchii, zresztą mają fajną rodzinę królewską :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam do mnie na bloga o rodzinie z Sussex
  https://rodzinaksiazecasussex.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.