Okrągłe rocznice w luksemburskiej i norweskiej rodzinie królewskiej+podróż Haakona


Wczoraj w luksemburskiej i norweskiej rodzinie królewskiej obchodzono dwie okrągłe rocznice: 100-lecie wstąpienia na tron wielkiej księżnej Charlotte oraz 90 rocznicę ogłoszenia zaręczyn księcia Olava i księżniczki Marthy.14 stycznia 1919 roku na luksemburski tron wstąpiła Charlotte. Zastąpiła na nim starszą siostrę, Marie-Adélaïde (na górnym zdjęciu), która w czasie I wojny światowej wykazywała zbyt duże skłonności proniemieckie, przez co zmuszono ją do abdykacji na rzecz młodszej siostry. Za jakiś czas postaram się wam przybliżyć te postacie i to wydarzenie.


14 stycznia 1928 roku ogłoszono zaręczyny między norweskim następcą tronu, Olavem, a szwedzką księżniczką Marthą. Opisywałam to wydarzenie w tym poście, poczytacie w nim również o ich ślubie oraz w tym, w którym opisałam Love Story Olava i Marthy.


***

Książę Haakon uda się do Szwajcarii na Forum Ekonomiczne w Davos w dniach 22-25 stycznia. Książę od kilku lat co roku jeździł na Forum, zazwyczaj towarzyszyła mu księżna Mette-Marit, ale zapewne ze względu na chorobę nie zdecyduje się ona mu towarzyszyć lub jej obecność zostanie podana w późniejszym terminie.

3 komentarze:

 1. Hej!
  Zapraszam Cię na mojego nowego bloga o Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej
  https://royalsiblingfromsweden.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że Mette-Marit szybko wróci do siebie :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na to, że jej choroba jest przewlekła i na tę chwilę niewyleczalna, to Mette już nigdy nie będzie całkowicie zdrowa. Jedyne co, to można ograniczać skutki choroby, opóźniać ją.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.