Wielki Książę Jean


5 stycznia 1921 roku w Colmar-Berg, Wielka Księżna Charlotte z Luksemburga urodziła swoje pierwsze dziecko, małego chłopca imieniem Jean Benoît Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc d'Aviano, który pewnego dnia zostanie wielkim księciem Jeanem I z Luksemburga . Został nazwany na cześć Jana (Jeana) Niewidomego, Czeskiego Króla i hrabiego Luksemburga z Domu Luksemburskiego. Będąc pierwszym dzieckiem Charlotte i jej męża, księcia Feliksa de Bourbon de Parme, Jean miał pięcioro młodszego rodzeństwa: księżniczki Elisabeth, Marie-Adelaide, Marie-Gabriele i Alix oraz księcia Karola.Jean po matce jest potomkiem dynastii Nassau, a po ojcu - dynastii Bourbon Parma oraz królów Francji: Ludwika IX i Ludwika XIV. 


Dorastając w Château de Berg, książę Jean kształcił się w Luksemburgu, zanim wyjechał do Ampleforth College w Yorkshire, katolickiej szkoły z internatem. Niektóre z jego wnuków pójdą później tymi śladami.


W 1939 roku, w 18 urodziny, książę Jean został nazwany Dziedzicznym Wielkim Księciem Luksemburga, tytuł, który posiadał, aż wiele lat później zastąpił matkę na tronie. Rok po tym, jak dziedziczny wielki książę Jean osiągnął dojrzałość, wojska niemieckie najechały na Luksemburg w trakcie II wojny światowej w godzinach porannych 10 maja 1940 roku.


Ostrzeżona wcześniej, wielka rodzina książęca, jak również większość członków rządu, byli w stanie opuścić kraj poprzedniej nocy. Rodzina mieszkała w Paryżu przez krótki czas, zanim musieli uciekać, przez Hiszpanię i Portugalię do Stanów Zjednoczonych, gdzie uważano ich za uchodźców. Jean wkrótce wyjechał do Kanady, aby studiować prawo i nauki polityczne na Université Laval w Quebecu.


Po dwóch latach spędzonych w Kanadzie dziedziczny wielki książę Jean wyjechał do Wielkiej Brytanii, aby dołączyć do gwardii irlandzkiej jako ochotnik, aby móc walczyć na wojnie. Po przeszkoleniu w Royal Military College w Aldershot, został powołany do Gwardii Irlandzkiej jako porucznik w marcu 1943 roku, a w 1944 roku awansowany został na kapitana. Wiele lat później, w 1984 roku, wielki książę Jean został pułkownikiem pułku gwardii irlandzkiej; czterech jego wnuków, a mianowicie Josef, Alexander, Wacław i Sebastian, służą lub służyli w tym pułku.


11 czerwca 1944 roku książę Jean wylądował w Normandii. W ramach 32 brygady Gwardii Pancernej Gwardii wziął udział w bitwie o Caens i wyzwoleniu Brukseli. 10 września przekroczył granicę luksemburską po raz pierwszy, odkąd on i jego rodzina musieli uciekać kilka lat wcześniej. Wraz z ojcem, księciem Feliksem, witały go okrzyki ludzi i noszono go na ramionach obywateli Luksemburga. Zaledwie kilka dni później wraca do swojej brygady, z którą zostaje do końca wojny. Rok później 14 kwietnia dziedziczny wielki książę Jean wraca do Luksemburga po powrocie swojej matki, Wielkiej Księżnej Charlotte.


9 kwietnia 1953 roku dziedziczny wielki książę Jean ożenił się z księżniczką Josephine-Charlotte z Belgii, najstarszym dzieckiem i jedyną córką Leopolda III z Belgii i jego żony, Astrid. Mimo że małżeństwo zostało zaaranżowane, byli ze sobą szczęśliwi i mieli pięcioro dzieci: księżniczkę Marie-Astrid, wielkiego księcia Henriego, bliźniaków księcia Jeana i księżniczkę Margarethę oraz księcia Guillaume.


Otrzymał wiele zaszczytów i wyróżnień, takich jak ordery i doktoraty honorowe. W latach 1951-1961 jako dziedziczny wielki książę był członkiem Rady Państwa. Miał liczne patronaty, był najwyższym skautem w Luksemburskim Związku Harcerstwa i członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.


28 kwietnia 1961 roku dziedziczny wielki książę Jean został mianowany przez jego matkę Wielką Księżną Charlotte na Lieutenant Representative, co oznacza, że ​​przejął większość konstytucyjnych uprawnień swojej matki. Po abdykacji Wielkiej Księżnej Charlotty 12 listopada 1964 roku wstąpił na tron ​​jako wielki książę Jean I z Luksemburga i złożył konstytucyjną przysięgę przed Izbą Deputowanych później tego samego dnia. Będzie panował w Wielkim Księstwie przez 36 lat.


W Wigilię Bożego Narodzenia 1999 roku wielki książę Jean ogłosił, że zamierza abdykować na rzecz swojego najstarszego syna Henriego. Z opóźnieniem spowodowanym ciężkim wypadkiem samochodowym księcia Guillaume'a i księżnej Sibilli, wielki książę Jean oficjalnie zrzekł się tronu 7 października 2000 roku. Dwa lata wcześniej mianował swojego najstarszego syna, Lieutenant Representative.


W 2005 roku wielka księżna Josephine-Charlotte zmarła z powodu raka płuc w Château de Fischbach, gdzie mieszkał nadal Wielki Książę Jean.


Zagadnienia ochrony środowiska, ochrony roślin i zwierząt zawsze były bliskie sercu wielkiego księcia Jeana. Interesował się także muzyką i fotografią. W młodości cieszył się jazdą na nartach, polowaniem, łowieniem ryb, pływaniem i innymi sportami wodnymi.


13 kwietnia 2019 roku trafił do szpitala z powodu infekcji płuc. 16 kwietnia podano do informacji, ze Jean czuje się lepiej, ale już 21 kwietnia jego stan był krytyczny i przy jego łóżku zgromadziła się cała rodzina na czuwaniu. Zmarł 23 kwietnia 25 minut po północy. Został pochowany 4 maja w krypcie Katedry Notre Dame w Luksemburgu.

3 komentarze:

 1. Nie wiedziałam,że Jean otrzymał imię po średniowiecznym królu.
  Obiło mi się o uszy,że teraz także Sebastian służy w irlandzkiej gwardii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, Sebastian dowodzi plutonem gwardii irlandzkiej, która wchodzi w skład plutonu, w którym służył Jean w czasie II wojny światowej.

   Usuń
 2. Książę w młodości był całkiem przystojny.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.