Co nowego w Norwegii? #5

12 lutego
Książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Ingrid Aleksandra i ksiażę Sverre-Magnus wystąpili w filmiku razem z księżniczką Victorią, księciem Danielem, księciem Oscarem i księżniczką Estelle promującym aktywność fizyczną. Film pojawił się na stronie organizacji Generation Pep, której patronuje ksiażę Daniel.


***


Król Harald odwiedził Kongsberg Gruppen. Konsberg Gruppen jest jedną z najstarszych norweskich firm przemysłowych (liczy 205 lat). Obecnie zajmuje się biznesem hi-tech i ma ponad 80% obroty poza Norwegią, przez co często jej przedstawiciele znajdują się w delegacjach biznesowych wizyt państwowych pary królewskiej.***Księżniczka Astrid obchodziła swe 87 urodziny.


11 - 14 lutegoKsiążę Haakon jako ambasador dobrej woli Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych udał się z misją humanitarną do Kolumbii. Książę spotkał się z kolumbijskim ministrem spraw zagranicznych oraz prezydentem i zwiedził historyczną dzielnicę Bogoty. Później spotkał się z ofiarami wojny, która do niedawna przetaczała się przez Kolumbię (zakończyła się ona w 2016 roku), oraz z działaczami na rzecz sprawiedliwości wobec ofiar. Książę Haakon już od 15 lat współpracuje z ONZ.


11 lutego

Król Harald spotkał się z: Nilsem Henrikiem Asheimem, mianowanym na Oficera Orderu świętego Olafa; komandorem Bjørnem-Erikiem Marthinsenem; Rolfem Willym Hansenem, Komandorem Norweskiego Orderu Zasługi.

8 - 10 lutego


Książę Haakon i księżna Mette-Marit byli w szwedzkim Are na Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Towarzyszyli im członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej, a drugiego dnia dołączyły do nich dzieci, księżniczka Ingrid Aleksandra i książę Sverre Magnus. O pierwszym dniu pisałam tutaj.


8 lutego

Król Harald udzielił audiencji premier, Ernie Solberg oraz przewodniczył Radzie Stanu.

7 lutego

Króla Harald, królowa Sonia i książę Haakon spotkali się z sekretarzem generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

***


Królowa Sonia i księżniczka Astrid uczestniczyły w oficjalnym otwarciu wystawy "Historie, trzy pokolenia artystów Sámi" w Queen Sonja Art Stable. Wystawa zawiera w sobie malarstwo i fotografie, grafiki i tekstylia, wideo, rzeźby i instalacje, których autorami są przedstawiciele Sami z Norwegii, Szwecji i Finlandii. Jej autorzy mają nadzieję, że teraz ta sztuka będzie mieć swój dom, bo dotąd go nie miała.6 lutego


Królowa Sonia i książę Haakon wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Sami w ratuszu w Oslo. Obchody zorganizowała burmistrz Oslo, Marianne Borgen. Zaprosiła ona 400 przedstawicieli Sami na obchody, które zostały zainicjowane w 2003 roku.
5 lutego


Król Harald uczestniczył w prezentacji nagród naukowych Folkehelsen 2019. Nagrody naukowe są przyznawane przez Narodowe Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego. W tym roku wręczono je Torbjørnowi Omlandowi i Knutowi Engedalowi. Nagrody wręczono w ceremonii w Teatrze Norweskim w Oslo.

2 - 3 lutego


Król Harald był na Norweskich Mistrzostwach Narciarstwa w Grova, Meråker.

1 lutego

Król Harald przewodniczył Radzie Stanu. Książę Haakon również był obecny.

***

Książę Haakon uczestniczył w obchodach 100-lecia Norsk Skibsmæglerforbund - Norweskiego Stowarzyszenia Maklerów. W 1919 roku Norsk Skibsmæglerforbund został założony w celu zgromadzenia norweskich firm maklerskich w celu ochrony wspólnych interesów.


***

Król Harald złożył oficjalne gratulacje nowemu królowa Malezji:

Jego Królewska Mość, Yang di-Pertuan Agong XVI
Al-sułtan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billa Shah

Wasza Królewska Mość

Przy okazji wstąpienia na tron Waszej Królewskiej Mości jako Yang-di Pertuan Agong z Malezji, chciałbym przekazać Waszej Królewskiej Mości moje szczere gratulacje i najlepsze życzenia dla Ciebie oraz pomyślności i dobrobytu dla mieszkańców Malezji.

Harald R.

31 stycznia


Ksiażę Haakon otworzył UngInvest AIB oraz odwiedził Gol Arena w Hallingdal. UngInvest AIB to nowy oddział szkoły średniej dla 15 osób, który ma na celu zwiększenie liczby osób ze średnim wykształceniem.


***

Króla Harald i królowa Sonia spotkali się z sekretarzem generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Później para królewska wydała przyjęcie dla osób odznaczonych Królewskim Medalem Zasług.

28 stycznia

Książę Haakon jako regent udzielił audiencji premierowi Ukrainy, Volodymyrowi Hrojsmanowi.

***

Para koronna była na spotkaniu roboczym swojej fundacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.