Dziedziczna Wielka Księżna Stephanie


Hrabianka Stéphanie Marie Claudine Christine de Lannoyde Lannoy urodziła się 18 lutego 1984 roku w Ronse w Belgii. Jest ósmym i najmłodszym dzieckiem, hrabiego de Philippa de Lannoy i hrabiny de Lannoy, urodzonej jako Alix della Faille de Leverghem. Dorastała w posiadłości rodziny Anvaing w belgijskim Hainaut, w otoczeniu jej siedmiu braci i sióstr.
Stephanie uczęszczała do szkoły podstawowej Sancta Maria w Ronse w Belgii. Rozpoczęła szkołę średnią w Collège Sainte-Odile na północy Francji i kontynuowała naukę w Instytucie Maryi Dziewicy w Brukseli, a ukończyła go w 2002 roku dyplomem ukończenia szkoły. W wieku 18 lat spędziła rok w Moskwie, gdzie odbyła kursy językowe, a także studiowała rosyjską literaturę. Pogłębiła również praktykę grania na skrzypcach.


Po powrocie do Belgii ukończyła z wyróżnieniem Katolicki Uniwersytet w Louvain. W ramach studiów uniwersyteckich ukończyła pracę dyplomową na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie na temat wpływu niemieckiego romantyzmu na rosyjski romantyzm, na przykładzie Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna i Aleksandra Puszkina. Przedłużyła swój pobyt w Berlinie stażem w Walloon Export Agency, a następnie pracowała dla firmy inwestycyjnej.26 kwietnia 2012 roku ogłoszono jej zaręczyny z księciem Guillaume po około dwóch latach związku. Para ma w swoich drzewach genealogicznych wspólnych przodków. W dniu 20 października 2012 roku hrabianka Stephanie de Lannoy wyszła za mąż za dziedzicznego wielkiego księcia Guillaume w katedrze luksemburskiej. W tym dniu stała się dziedziczną wielką księżną Luksemburga.


Księżna sprawuje zaledwie kilka patronatów, ale za to każdemu z nich poświęca dużo czasu i każdy z nich jest bliski jej sercu. Sprawuje patronaty nad: 

 • Fundacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej Wielkiego Księcia Jeana (MUDAM)
 • Stowarzyszeni "Przyjaciele muzeów sztuki i historii Luksemburga"
 • Laboratorium Scienteens
 • Stowarzyszenie Blëtz a.s.b.l
 • Stowarzyszenie "De Mains de Maîtres"
 • Fundacja Wielkiego Księcia i Wielkiej Księżnej

Stephanie zawsze interesowała się muzyką poważną. Tak więc, od najmłodszych lat i wspierana przez rodziców, studiowała teorię muzyki, uczyła się gry na fortepianie i skrzypcach. Od czasu bycia nastolatką pasjonuje się czytaniem. Księżna uwielbia naukę języków obcych, co pozwala jej  odkrywać i studiować klasycznych autorów w ich ojczystym języku. Z tego powodu księżna biegle posługuje się ojczystym francuskim oraz luksemburskim, niemieckim i angielskim.


Księżna Stephanie odbyła wiele podróży, angażując się w wolontariat. Szczególnie lubi ruch skautów, w którym spędził dziewięć lat. Lubi także jeździć na nartach i pływać.Obecnie książę Guillaume uczęszcza na cykl podyplomowych zajęć w Royal College of Defense Studies (RCDS), a księżna Stephanie korzysta z pobytu w Londynie, aby studiować historię sztuki w Instytucie Sotheby's.


6 komentarzy:

 1. Uwielbiam twoje wpisy z sylwetkami poszczególnych royalsów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post księżna sprawia wrażenie bardzo sympatycznej osoby szkoda że tak rzadko widujemy ją oficjalnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Jej wszechstronne wykształcenie,humanistyczne i artystyczne zainteresowania oraz znajomość języków robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda ,że nie mają dzieci ,może po prostu któreś z nich nie może ich mieć, tylko co będzie jak nie doczekają się dzieci, czy Amalia zasiądzie na tronie po ojcu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Guillaume i Stephanie nie doczekają się dzieci, to po Guillaume na tronie zasiądzie Felix, a następnie Amalia-tak na tę chwilę wygląda pierwsza trójka w drodze do tronu.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.