Ile wyjść odbyli członkowie norweskiej rodziny królewskiej?Dziś przyszedł czas na podsumowanie wyjść członków norweskiej rodziny królewskiej. Sama przygotowałam te wyliczenia na podstawie archiwalnej agendy z 2018 roku, link do niej.Król HaraldAudiencje

Król Harald udzielił w sumie 105 audiencji, w tym 12 premier Ernie Solberg (zazwyczaj te audiencje odbywały się przed zabraniami Rady Stanu), 14 sekretarzowi generalnemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych (zazwyczaj przed ceremonią przyjęcia listów uwierzytelniających od nowych ambasadorów w Norwegii) oraz 5 ministrowi Spraw Zagranicznych. Na tych ostatnich audiencjach omawiano plany wizyt zagranicznych rodziny królewskiej.W tym punkcie wspomnę jeszcze o spotkaniach z ambasadorami: król przyjął listy uwierzytelniające od 40 nowych ambasadorów oraz spotkał się z 13 ambasadorami, którzy odchodzili z placówki w Oslo.

Wizyty zagraniczne

Król odbył 2 państwowe wizyty: w Argentynie (6-8 marca), w czasie której odbył 13 spotkań oraz w Chinach (11-19 października), w czasie której odbył 25 spotkań. Harald odbył również oficjalne wyjście w Londynie 15 listopada z królową Elżbietą z okazji 100-lecia towarzystwa norwesko-angielskiego.Król Harald spotkał się również z prezydentami Beninu i Burkina Faso na audiencjach w czasie ich wizyt w Norwegii oraz przyjął państwową wizytę prezydenta Słowacji (wziął wtedy udział w 9 wydarzeniach w przeciągu trzech dni) oraz spotkał się z księciem i księżną Cambridge w czasie ich oficjalnej wizyty w Norwegii (oficjalnie ich powitał oraz wydał na ich cześć przyjęcie).

Inne wyróżnione wydarzenia i wydarzenia półoficjalneHarald przewodniczył 36 zebraniom Rady Stanu, jak co roku dokonał otwarcia Stortingu, czyli parlamentu. Również jak co roku wręczył pokojową nagrodę Nobla (co wiązało się w sumie z trzema zaangażowaniami: audiencją, samą ceremonią i bankietem). Król wydał 16 przyjęć i bankietów oraz sam był zaproszony na trzy takie wydarzenia. Jak co roku para królewska odbyła trzydniowa wizytę lokalną, w czasie której odwiedzili 5 miejscowości, a w każdej z nich odbyli co najmniej 2 "wyjścia" oraz jak co roku uczestniczyli w obchodach Dnia Konstytucji.W wyjścia półoficjalne zaliczyłam dwudniowe zawody narciarskie w Hamar, zawody narciarskie Oslo-Holmenkollen (również 2 dni), trzydniowe regaty królewskie, regaty w Niemczech (7 dni) oraz obchody 50 rocznicy ślubu Haralda i Sonii, bankiet urodzinowy księcia Karola i świąteczną mszę świętą.

Wyjścia zwykłe i podsumowanie"Normalnych wyjść" król Harald odbył 29. W sumie król przepracował oficjalnie 143 dni, a w ich czasie odbył 320 wyjść-średnio wychodzi 2.2 wyjścia na dzień pracy.

Królowa SoniaWizyty zagraniczne

Królowa Sonia z mężem odbyła 2 wizyty państwowe (do Argentyny i Chin), na których praktycznie wszystkie wyjścia odbywali razem. Sama odwiedziła Francję, w której spędziła dwa dni. Wizyta ta była związana z wystawą prac norweskich artystów oraz obchodami nauczania norweskich uczniów we Francji. Sonia odwiedziła również Londyn, co było związane z jej graficznymi zainteresowaniami i patronatami.W czasie wizyt księcia Williama i księżnej Catherine wzięła udział w trzech wydarzeniach, a w czasie państwowej wizyty prezydenta Słowacji - w 9 wydarzeniach w przeciągu trzech dni.

Wyjścia i spotkaniaKrólowa Sonia odbyła 30 zwykłych wyjść (otwarcia wystaw, wręczenia nagród etc.) oraz udzieliła 8 audiencji, była na 8 spotkaniach roboczych. Królowa wydała 14 przyjęć (większość razem z mężem).

Wyjścia wyróżnione i półoficjalne

Z wyjść, które w jakiś sposób nie są "zwykłe", Sonia wzięła jak co roku udział w uroczystościach związanych z wręczeniem pokojowej nagrody Nobla, otwarciu Parlamentu, w obchodach Święta Konstytucji oraz odbyła z mężem trzydniową wizytę lokalną, w czasie której odwiedzili 5 miejscowości.Wyjścia półoficjalne: świąteczna masz święta, urodziny księcia Karola, nabożeństwo z okazji 50 rocznicy ślubu, zawody narciarskie w Holmenkollen.

Podsumowanie i wyjścia razem z mężem

Królowa Sonia razem z mężem odbyła w sumie 73 wyjścia (połowa z nich w czasie wizyt państwowych). Sonia w 2018 roku w sumie odbyła 135 wyjść w czasie 84 dni, co daje średnią 1,5 wyjścia na dzień pracy.

Książę HaakonWizyty zagraniczne

Książę Haakon odbył kilka oficjalnych wizyt zagranicznych: spędził 3 dni na Forum Ekonomicznym w Davos i 2 dni na konferencji w Teksasie w Stanach Zjednoczonych oraz trzy dni w Miami na spotkaniu Global Dignity; był na konferencji EAT w Sztokholmie w Szwecji; był w Nowym Jorku z okazji zebrania Organizacji Narodów Zjednoczonych (spędziła tam 4 dni i odbył 13 wyjść). Razem z księżną Mette Marit udał się Na Litwę , Łotwę i Estonię z okazji 100-lecia ich niepodległości. W sumie ta podróż trwała 4 dni, a para odbyła w jej czasie 25 zaangażowań.

Haakon był również na zimowej olimpiadzie w Seulu, na której kibicował norweskim sportowcom. Był tam 3 dni i odbył 12 zaangażowań.W czasie wizyt zagranicznych w Norwegii książę towarzyszył praktycznie cały czas księciu Williamowi i księżnej Catherine ( co daje 6 wyjść w przeciągu 2 dni) oraz prezydentowi Słowacji na 5 wydarzeniach w ciągu również 2 dni.

Wyjścia i spotkania

Książę odbył w sumie 67 wyjść "zwykłych" oraz udzielił 42 audiencje, był na 10 przyjęciach, 7 spotkaniach roboczych i 29 zebraniach Rady StanuRazem z żoną odbył  trzydniową wizytę lokalną, w czasie której odwiedzili 6 miejscowości.

Wyjścia półoficjalne i specjalne

Z wyjść półoficjalnych książę był na dwudniowych zawodach narciarskich, na obchodach urodzin księcia Frederika i księcia Karola oraz na nabożeństwie bożonarodzeniowym i z okazji 50 rocznicy ślubu rodziców.Z wyróżnionych wyjść oficjalnych umieściłam tutaj Święto Konstytucji i uroczystości towarzyszące wręczeniu pokojowej nagrody Nobla.

Regencja i spotkania w towarzystwie ojca

Haakon w ramach przygotowania do wstąpienia na tron po ojcu, w jego towarzystwie odbywa dużo wyjść, a przede wszystkim jest obecny na zebraniach Rady Stanu, której przewodzi król Harald. Często razem z nim udziela audiencji czy towarzyszy mu na zwykłych wyjściach. Gdy Król jest za granicą, Haakon staje się regentem i w imieniu ojca może na przykład przewodniczyć Radzie Stanu czy udzielać audiencji.Jako regent, książę Haakon odbył 32 wyjścia, a razem z królem Haraldem-78.

PodsumowanieKsiążę Haakon odbył 245 wyjść w czasie 150 dni, co daje 1.6 wyjścia na dzień oficjalnej pracy.

Księżna Mette-MaritWizyty zagraniczne i krajowe

Księżna Mette-Marit odwiedziła z mężem Litwę, Łotwę i Estonię (4 dni i 25 zaangażowań) oraz Davos (4 dni). Wspólnie również byli zaangażowani w wizytę księcia i księżnej Cambridge (2 dni i 6 zaangażowań) i w wizytę prezydenta Słowacji (2 dni i 3 zaangażowania). Wspólnie odbyli też wizytę okręgową (3 dni i 6 miejscowości).Sama Mette-Marit była w Ghanie na pogrzebie Kofiego Annana oraz w Nowym Jorku w związku z obchodami Światowego Dnia Kobiet. Księżna jak co roku również udała się w trzydniowa podróż literacką po Norwegii.

PozostałeKsiężna odbyła 51 wyjść oraz brała udział w obchodach Dnia Konstytucji i wręczenia nagród Nobla. Była również na zawodach narciarskich i nabożeństwach z okazji rocznicy ślubu teściów i bożonarodzeniowym oraz na przyjęciach z okazji urodzin księcia Frederika i księcia Karola.

Podsumowanie i wyjścia z mężemMette-Marit odbyła z mężem w sumie 40 wyjść. Sama odbyła w sumie 114 wyjść w czasie 72 dni, co daje średnią 1.58.


Księżniczka Marta LuizaMarta Luiza jako przedstawicielka rodziny królewskiej odbyła 20 wyjść oraz była na paraolimpiadzie. W sumie odbyła 29 zaangażowań w czasie 15 dni. Zwróćmy jednak uwagę, że księżniczka kilkanaście lat temu zrezygnowała z tytułu, więc nie wykonuje zbyt dużo obowiązków królewskich, za to samodzielnie się utrzymuje i pracuje.


Księżniczka AstridKsiężniczka Astrid odbyła 18 wyjść w czasie 18 dni. Księżniczka jest już starszą osobą i od lat ilość jej wyjść się zmniejsza.

Księżniczka Ingrid Alexandra i książę Sverre MagnusKsiążęce rodzeństwo razem uczestniczyło w rodzinnych uroczystościach czy wyjściach: 50 rocznica ślubu dziadków, święto konstytucji, świąteczna msza święta, wizyta na Svalbardzie, zawody narciarskie, mecz w Skaugum.
Ponadto księżniczka Ingrid wykonała kilka innych obowiązków: odsłonięcie nowych rzeźb w parku swego imienia z królową Sonią, ochrzczenie statku noszącego imię księcia Haakona, w czasie wizyty księcia Williama i księżnej Catherine oprowadziła ich po parku rzeźb swego imienia.

1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.