Księżniczka Astrid z Norwegii


Jej Wysokość Księżniczka Astrid Pani Ferner urodził się w Villa Solbakken w Oslo 12 lutego 1932 roku. Jest drugim dzieckiem króla Olava V i księżnej koronnej Marthy.Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Stanu zwołanym po narodzinach księżniczki, król Haakon VII ogłosił że zostanie ona nazwana Astrid Maud Ingeborg. Została nazwana Astrid Maud Ingeborg po ciotce, królowej Astrid z Belgii (siostrze Marthy) oraz dwóch babciach, królowej Maud z Norwegii i księżniczce Ingeborg ze Szwecji.


Księżniczka Astrid nie jest uwzględniona w linii sukcesji do tronu Norwegii.

Astrid obok ojca, Olava; mimo że była młodsza od Ranghild, to szybko ją przerosła

Księżniczka Astrid spędziła wczesne lata w spokojnym otoczeniu posiadłości Skaugum, niedaleko Oslo. Jednak doszło do nagłego końca 9 kwietnia 1940 roku, kiedy wojska niemieckie zaatakowały Norwegię. Aby uniknąć aresztowania przez okupanta, rodzina królewska, rząd i większość członków norweskiego Stortingu (parlamentu) uciekło z Oslo pociągiem.

Powrót do Norwegii po II wojnie światowej; Astrid za Ranghild

Kiedy dotarli do Elverum, książę Olav i jego rodzina rozstali się. Księżna Märtha i troje dzieci, księżniczka Ragnhild, księżniczka Astrid i książę Harald, uciekli w bezpieczne miejsce przez granicę do Szwecji. Po kilku miesiącach spędzonych w Szwecji księżna i jej dzieci udali się statkiem do Stanów Zjednoczonych. Choć król Haakon i książę Olav mieli swoje bazy w Londynie, księżna koronna z dziećmi żyła na przedmieściach Waszyngtonu, aż do 1945 roku, kiedy został zawarty pokój.


Kiedy wróciła do Norwegii po II wojnie światowej i po pięciu latach na wygnaniu, księżniczka Astrid zapisała się do szkoły dla dziewcząt w Nissen. Ukończyła szkołę średnią w 1950 roku, a następnie studiowała ekonomię i historię polityczną na Oxford University. Później uczyła się szycia i gotowania w szkołach w Norwegii. Ponadto zainteresowała się rękodziełem i studiowała ceramikę u słynnego artysty Halvora Sandøsa.


Kiedy zmarła w 1954 roku księżna Märtha, 22-letnia księżniczka Astrid przejęła rolę Pierwszej Damy. Przejęła także odpowiedzialność za fundusz pamięci księżnej księżnej Marty, który pozostaje głównym przedmiotem jej działalności.


Księżniczka Astrid uczestniczyła również w ważnych uroczystościach w całym kraju, towarzysząc królowi i księciu koronnemu lub sama jako przedstawiciel rodziny królewskiej. Podczas oficjalnych wizyt państwowych i innych wydarzeń pełniła funkcję gospodyni na bankietach odbywających się w Pałacu Królewskim i majątku Skaugum. Po śmierci króla Haakona, księżniczka Astrid towarzyszyła królowi Olavowi podczas jego konsekracji.


Księżniczka kontynuowała swoją działalność jako Pierwsza Dama do 1968 roku, kiedy książę koronny Harald poślubił Sonję Haraldsen.

Wizyta państwowa szacha Iranu

W 1961 roku księżniczka Astrid poślubiła Johana Martina Fernera w kościele w Asker. Król Olav zdecydował królewskim postanowieniem, że po ślubie tytułem księżniczki będzie Jej Wysokość Księżniczka Astrid, panią Ferner. Johan Martin Ferner zmarł 24 stycznia 2015 r.


Księżniczka Astrid i jej mąż mieli pięcioro dzieci: Cathrine Ferner Johansen, urodzona 22 lipca 1962, Benedikte Ferner, urodzona 27 września 1963, Alexander Ferner, urodzony 15 marca 1965 roku, Elisabeth Ferner, urodzona 30 marca 1969 oraz Carl - Christian Ferner, urodzony 22 października 1972 roku.

Z najstarszą córką, Cathrine

Księżniczka Astrid Pani Ferner nadal reprezentuje Jego Królewską Mość i Królewską Rodzinę, co roku podejmując szereg oficjalnych zobowiązań. Księżniczka przewodniczy radzie dyrektorów Funduszu Pamięci Księżnej Koronnej Marty. Jest również aktywną patronką wielu organizacji. Szczególną uwagę poświęca działalności związanej z dziećmi i nastolatkami z dysleksją i regularnie kontaktuje się z Dissimilis.


W 2002 roku rząd przyznał Astrid emeryturę honorową w uznaniu jej wszystkich starań na rzecz Norwegii zarówno w czasie sprawowania funkcji Pierwszej Damy, jak i później.


8 komentarzy:

 1. Astrid sprawia wrażenie sympatycznej osoby a dlaczego nie jest uwzględniona w linii do tronu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W chwili narodzin Astrid, norweski tron dziedziczyć mogli jedynie mężczyźni, kobiety już w chwili narodzin były wykluczane z linii sukcesyjnej.

   Usuń
  2. A to ciekawe,żeby nie dawać sobie żadnego zabezpieczenia w przypadku braku męskich potomków.Trochę szokujące jak na liberalną Norwegię.

   Usuń
 2. Dlaczego role pierwszej damy pelnila astrid, a nie jej starsza siostra??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ragnhilda (starsza siostra Astrid) wyszła za mąż za mężczyznę bez arystokratycznych korzeni, przez co została w pewien sposób przymuszona do wyjazdu z Norwegii.

   Usuń
 3. A czy księżniczka ma jakieś wnuki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jednak jej dzieci są osobami prywatnymi i dlatego wnukach już nic nie napisałam. Planuję jednak za jakiś czas osobny post i jej dzieciach i wnukach.
   Księżniczka ma, z tego co mi wiadomo, 5 wnucząt: Sebastiena i Madelaine (dzieci Cathrine), Edwarda i Stellę (dzieci Alexandra) oraz Banjamina (syn Elisabeth).

   Usuń
 4. Ona jest fajna :) I miała piękną suknię ślubną.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.