Najnowsze informacje dotyczące pogrzebu wielkiego księcia Jeana


Trumna Wielkiego Księcia Jeana zostanie przeniesiona z Château de Berg do Pałacu Wielkoksiążęcego w niedzielę 28 kwietnia. Oczekuje się, że trumna byłej głowy państwa opuści Colmar-Berg o 14:30 i dotrze do Pałacu o 15:00 . Kawalkada minie Boulevard Royal i Rue Notre-Dame, zanim dotrze do Rue du Marché aux Herbes.


Ciało Wielkiego Księcia Jeana będą leżeć w trumnie w Pałacu Wielkiego Księcia między poniedziałkiem a piątkiem w przyszłym tygodniu. Publiczność pragnąca wyrazić swój szacunek dla Jego Królewskiej Wysokości jest będzie mogła to zrobić w następujących dniach i godzinach: poniedziałek między 14:00 a 19:00; Wtorek między 10.00 a 12.00 oraz 14.00 a 19.00; Środa między 10.00 a 19.00; Czwartek między 10.00 a 12.00 oraz 14.00 i 19.00; i piątek między 10.00 a 12.00 oraz 14.00 i 16.00. Księgi kondolencyjne są dostępne do podpisania w Pałacu Wielkoksiążęcym, Château de Berg i Château de Fischbach.

Wielki Książę i Wielka Księżna również zapraszają publiczność do wzięcia udziału w mszy pogrzebowej dla Wielkiego Księcia Jeana w sobotę 4 maja. Ponieważ dostępne są ograniczone miejsca, członkowie społeczeństwa pragnący wziąć udział w pogrzebie będą musieli zarejestrować się w poniedziałek o 9 rano na stronie internetowej www.monarchie.lu lub telefonicznie.

Dwór wielkoksiążęcy ogłosił również, że po śmierci Wielkiego Księcia Jeana odbędzie się sześciotygodniowy okres żałoby.

***

Cesarz Akihito i cesarzowa Michiko odwiedzili ambasadę Luksemburga w Tokio i złożyli kondolencje.Z kolei królowa Elżbieta wysłał list do wielkiego księcia Jeana, który opublikował dwór wielkoksiążęcy:Wasza Królewska Wysokość,

Byłam głęboko zasmucona, gdy dowiedziałam się o śmierci twojego ojca, wielkiego księcia Jeana, który tak dobrze służył twojemu krajowi przez wiele lat. Bardzo miło wspominam twojego ojca, w tym czas spędzony w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Jak wiecie, chcąc przyczynić się do wyzwolenia swojego kraju, zgłosił się na ochotnika do armii brytyjskiej, służąc z wyróżnieniem w gwardii irlandzkiej, w której później został pułkownikiem pułku.

Twój ojciec zostanie zapamiętany, zarówno w Luksemburgu, jak i poza nim. Książę Filip i ja przesyłamy Waszej Królewskiej Wysokości i mieszkańcom Wielkiego Księstwa Luksemburga nasze najgłębsze kondolencje.


Elizabeth R.

Kolejne kondolencje wysłali również:  Carlos, książę Parmy, Jean, książę Paryża, Amir Szejk Tamim bin Hamad Al-Thani z Kataru, prezydenci Azerbejdżanu, Dżibuti i Białorusi.

***

Dwory królewskie powoli ujawniają kto pojawi się na pogrzebie wielkiego księcia Jeana. Z Wielkiej Brytanii będzie to księżniczka królewska Anna, z Danii królowa Margrethe i królowa Anne-Marie, z Norwegii król Harald, królowa Sonia i księżniczka Astrid, z Belgii król Filip, królowa Matylda, król Albert, królowa Paola oraz inni członkowie rodziny w miarę możliwości. Obecny będzie również książę Paryża, Jean d'Orléans.

5 komentarzy:

 1. Takie wydarzenia, choć smutne, są okazją do spotkania się członków różnych rodzin królewskich...

  OdpowiedzUsuń
 2. Hiszpania oczywiście nadal niczego nie potwierdziła. Nie ma również agendy na przyszły tydzień, ale podejrzewam, że na pogrzebie pojawi się Juan Carlos z Sofią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby nie to że pogrzeb i abdykacja w Japonii nakładają się na siebie, obstawiałabym też Parę Cesarską (nową albo jeszcze obecną), ale niestety 4 maja zaplanowano pozdrowienie Japończyków z balkonu więc obecność Naruhito i Masako jest wykluczona. Akihito i Michiko z kolei, mimo że na balkonie już się nie pojawią, będą na 'emeryturze' więc też raczej mało prawdopodobne. Może wyślą księżną Takamado

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna,taka osobista wiadomość królowej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Europejskie monarchie wysyłają królów, a UK jak zwykle pro forma kogoś daleko w kolejce do tronu. Wstyd!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.