Co nowego w Luksemburgu? #8

5 marca


Wielki Książę Henri, książę Guillaume i Księżna Sibilla, byli na nabożeństwie celebrowanym w kościele Saint-Michel w Luksemburgu na pamiątkę Księżnej Ligne, urodzonej jako księżniczka Alix z Luksemburga i zmarłej w 11 lutego bieżącego roku.
Obecne były również dzieci i wnuki zmarłej: książę i księżna de Ligne, księżniczka Anne de Ligne i jej mąż Charles de Fabribeckers z Cortils i Grace, książę Wauthier de Ligne i księżniczka Sophie de Ligne.Obecna była także księżniczka Sophie de Hohenberg (córka nieżyjącej już księżniczki Elżbiety z Luksemburga) i jej mąż baron Jean-Louis de Potesta, podobnie jak arcyksiążę Karl Peter z Austrii.

6 marcaWielki książę Henri spotkał się z Dimitrim Medvedevem, rosyjskim premierem, który przebywał w Luksemburgu z oficjalną wizytą.
7 marcaWielki książę Henri odwiedził wystawę „Początki cywilizacji chińskiej - skarby archeologiczne w Henan” w Narodowym Muzeum Historii i Sztuki w Luksemburgu.***Wielki książę Henri uczestniczył w sesji akademickiej zorganizowanej z okazji 50-lecia Urzędu Publikacji Unii Europejskiej.

14 marcaWielki książę Henri uczestniczył w ceremonii otwarcia trzeciej edycji „Springbreak Luxembourg”, która odbywała się w dniach 14-17 marca 2019 roku w Luxexpo The Box w Luksemburgu.

19 marcaWielki książę Henri przyjął na audiencji przedstawicieli Fairtrade International i l'ONG Fairtrade Luxembourg: Andreas Kratz, dyrektor Fairtrade International, Geneviève Krol, dyrektor Fairtrade Luxembourg, Dario Soto Abril, dyrektor generalny Fairtrade International, Jean-Louis Zeien, prezes Fairtrade Luxembourg i Lannette Chiti.

20 marca


Przed forum #StandSpeakRiseUp, które odbędywało się w Luksemburgu w dniach 26 i 27 marca, wielka księżna Maria Teresa uczestniczyła we flashmobie, aby podnieść świadomość społeczną na temat przemocy seksualnej we wrażliwych obszarach.

21 marcaZ okazji 34 urodzin księżnej Claire, opublikowano nowe zdjęcie jej i księcia Felixa. Przypuszczam, że zostało wykonane na weselu ksi

22 marcaW dniu swoich urodzin Wielka Księżna przeżyła wielki moment emocji, kiedy powitała 50 ocalałych i ich towarzyszy ze Światowej Sieci Ofiar i Ocalałych, aby zakończyć wojenną przemoc seksualną (SEMA), która przybyła do Wielkiej Księżnej. -Duché de Luxembourg do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji „Stand Speak Rise Up!”. Następnie S. A.R. Grand Duchess zaprosiła ich na urodzinowy lunch w Parc Hotel Alvisse w Luksemburgu.


24 marcaKilka dni przed międzynarodowym forum „Stand Speak Rise Up!” Wielki Książę i Wielka Księżna, w towarzystwie księcia Felixa i księżnej Claire oraz księcia Louisa i Sebastiana spotkali się z podopiecznymi i opiekunami  z Globalnej sieci ofiar i osób ocalałych do zakończenia przemocy seksualnej w czasie wojny (SEMA) podczas przyjaznego popołudnia w Château de Berg.
25 marcaWielki książę Henri przyjął na audiencji George'a Tsereteli, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w ramach swojej oficjalnej wizyty w Luksemburgu.

***Wielki książę Henri uczestniczył w sesji naukowej zorganizowanej przez Europejskie Centrum Geodynamiki i Sejsmologii, która obchodzi w tym roku 30-lecie. Z tej okazji Wielki Książę upamiętnił 100. edycję Luksemburskich Dni Geodynamiki, a także 60. rocznicę utworzenia Podziemnego Laboratorium Geodynamiki w Walferdange.

Wielki Książę jest Honorowym Prezesem Europejskiego Centrum Geodynamiki i Sejsmologii.

***W ramach międzynarodowego forum „Stand Speak Rise Up!”, Wielki Książę przyjął na audiencji  Atifete Jahjaga, byłą Prezydent Republiki Kosowa. Atifete Jahjaga, Pramilę Patten, podsekretarz generalny ONZ i specjalny przedstawiciel ONZ ds. Przemocy seksualnej w konfliktach. Obie panie wystąpiły na Forum z przemowami.26-27 marcaOdbyło się międzynarodowe forum „Stand Speak Rise Up!”, którego inicjatorką była wielka księżna Maria Teresa. Napiszę o nim dokładniej wkrótce.

29 marca


Wielki książę Henri przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów z Tunezji, Barbadosu, Kambodży, Etiopii i Sierra Leone.

5 kwietnia

Dwór wielkoksiążęcy ogłosił, że sąd w Londynie orzekł rozwód między księciem Louisem, a księżną Tessy, która do września tego roku zatrzyma tytuł księżnej, a od września będzie nazywać się Tessy Antony-de Nassau.

13 kwietnia

Dwór wielkoksiążęcy ogłosił, że wielki książę Jean znalazł się w szpitalu z powodu infekcji płuc. 16 kwietnia dwór z kolei ogłosił, że stan zdrowia księcia się poprawia, ale jeszcze kilka dni spędzi w szpitalu na obserwacji.

16 kwietniaWielki książę Henri i książę Sebastian tego dnia obchodzą swe urodziny. Z tej okazji udostępniono ich nowe zdjęcia.23 kwietnia-4 maja

23 kwietnia zmarł wielki książę Jean. Został pochowany 4 maja, a tych wydarzeniach pisałam w tych postach: post1, post2, post3, post4, post5, post6, post7, post8.

2 komentarze:

  1. Dobrze,że dzieci wsparły mamę podczas konferencji,bo ostatnio daje się zauważyć brak aktywnie działających młodych w lrwk.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdaje mi się że wprowadzają Clarie do roli przyszłej następczyni tronu. Co o tym sądzicie czy Clarie z Felixem będą mieli szansę zostać wielkim księciem i kaiezna, bo według mnie coraz bardziej jest to prawdopodobne i jeszcze to że Clarie i Felix będą mieli trzeciego dzidziusia. A co do Wlihelma to uważam że on będzie wielkim księciem pomimo braku potomstwa, bo może nie powinnam wierzyć plotkom ale przez ambicje Stephanie i to że uważa że jest ponad wszystkimi nie da mężowi abdykować na rzecz brata, bo ci ciekawe czy Henri też abdykuje za jakieś 10 20 lat?

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.