Co nowego w Luksemburgu? #9

20 maja


Wielki książę Henri, w towarzystwie księżniczki Aleksandry, przyjął w Château de Berg szefów dyplomatycznych placówek luksemburskich.

***


Wielki książę Henri przyjął na audiencji w Pałacu Wielkoksiążęcym Raoni Metuktire, głowę ludu Kayapo i wszystkich plemion Bas-Xingu, w ramach swojej europejskiej trasy.


Obecni na tym spotkaniu byli również: Kaiulu Kamakura, przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Haut-Xingu, naczelna Tapy, szefowa plemienia Yawalapiti i przedstawicielka wszystkich plemion Haut-Xingu, Jean-Pierre Dutilleux , rzecznik i tłumacz głowy ludu Raoni, filmowiec, pisarz, współautor książki „Raoni, moja ostatnia podróż”, Alexandra Dutilleux, tłumaczka, Fabien Weyders, organizator wizyty Raoni Metuktire w Luksemburgu, Nathalie Gaillard, prezes Stowarzyszenia Forêt Virgo, Damien Van Bellinghen, organizator wizyty Raoni w Belgii i Bemoro Metuktire, towarzyszący Raoni.

22 maja


Księżniczka Aleksandra wzięła udział w sesji naukowej z okazji 100. rocznicy nadania praw wyborczych kobietom w Luksemburgu.


***


Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa, dziedziczny wielki książę Guillaume i dziedziczna wielka księżna Stephanie, a także książę Louis, uczestniczyli w inauguracji 4. edycji salonu „Révélations” w Grand Palais w Paryżu. Luksemburg jest krajem w centrum uwagi. Goście znajdą wybór prac luksemburskich rzemieślników i projektantów.
Dziedziczna para wielkoksiążęca patronuje obecność Luksemburga na Revelations 2019. Wystawa stanowi prawdziwą okazję do ujawnienia całej wiedzy i talentu luksemburskich twórców. Już w 2017 roku, po zaproszeniu na wystawę, uczestnictwo Luksemburga szczególnie przyciągnęło gości i pozwoliło na przedstawienie im wiedzy na temat kraju.
Zdecydowanie zwrócony ku przyszłości, Luksemburg umiejętnie łączy tradycję i innowację, dowód ogromnej różnorodności luksemburskiego tworzenia. Sektor rzemieślniczy odpowiada również za 30% PKB i dlatego jest podstawowym filarem jego gospodarki.


23 majaKsiężniczka Margaretha razem z królową Matyldą uczestniczyła w koncercie Konkursu Królowej Elżbiety. Grali wtedy Węgierka, Julia Pusker i Japonka, Yukiko Uno.
26 majaKsiążę Guillaume, księżna Stephanie i książę Felix zagłosowali w wyborach europarlamentarnych.

***Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa wzięli udział w mszy świętej z okazji zakończenia Oktawy Matki Boskiej Luksemburskiej.

W procesji wzięli też udział: dziedziczny wielki książę Guillaume, dziedziczna wielka księżna Stephanie, książę Felix i księżna Claire.
8 komentarzy:

 1. Czy tylko ja widzę na siłę,że Stephanie może być w ciąży, patrząc na dzisiejsze zdjęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się niczego nie dopatrywać, ale mam nadzieję, że doczekają się dzieci z Guillaume.

   Usuń
  2. Ależ Guillaume się zmienił! Jak nieco przytył na twarzy, jest bardzo podobny do Felixa.

   Usuń
 2. Miło zobaczyć rodzinę po okresie żałoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Formalnie okres żałoby na dworze wielkoksiążęcym trwa mniej więcej do połowy czerwca.

   Usuń
 3. Stephanie w tych spodniach - legginsach to jakiś modowy koszmarek.
  Czy tylko ja mam takie wrażenie, że ona nigdy nie umie dostosować ubioru do okazji?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy widzą ciążę u Stephanie a ja u Clarie-jak zawsze ja na odwrót, ale co do powyższych komentarzy to ja mam przypuszczenie że Stephanie przytyła bo może przyjmować tabletki hormonalne właśnie na leczenie niepłodności wiem to z mojego otoczenie i czuję że tutaj jest to samo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ona zawsze była lekko przy kości. Może nie gruba, ale "zaniedbana"

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.