Królowa Matylda i król Filip z wizytą państwową w Korei PołudniowejW dniach 25-28 marca król Filip i  królowa Matylda złożyli państwową wizytę w Korei Południowej.

Już w niedzielę, 24 marca, wsiedli na pokład samolotu na lotnisku Melsbroek.
W czasie lotu jak zawsze porozmawiali z lecącą z nimi delegacją.Przez różnice czasowe, w Korei wylądowali w poniedziałek, na lotnisku w Seongnam, gdzie zostali powitani przez Kyung-Wha Kanga, Ministra Spraw Zagranicznych i Changa Jae-Boka, Wiceministra Spraw Protokołu i Szefa Protokołu.

Na rozpoczęcie wizyty odwiedzili koreańskie Muzeum Mebli w Seulu, gdzie uczestniczyli w tradycyjnej ceremonii picia herbaty.

26 marca rozpoczęła się bardziej oficjalna część wizyty: król Filip i królowa Matylda złożyli kwiaty na Cmentarzu Narodowym.
Następnie udali się do Pomnika Wojny na uroczystość upamiętnienia w obecności Kyeong-doo Jeonga, Ministra Obrony Narodowej. Para królewska złożyła również wieniec z kwiatów. Program obejmował również postój pod Belgijskim Pomnikiem, gdzie odsłonięto tablicę z nazwiskami belgijskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.


Łącznie 3 171 belgijskich żołnierzy, którym towarzyszył pułk 78 ochotników z Luksemburga, służyło w Korei. Z tych belgijskich żołnierzy zginęło 101, w tym dwóch żołnierzy luksemburskich i dziewięciu żołnierzy koreańskich związanych z kontyngentem belgijskim.Para królewska udała się do „Chongwadae” (Błękitnego Domu) w Seulu na oficjalną ceremonię powitalną. Król i Moon Jae-in, Prezydent Republiki, dokonali przeglądu Straży Honorowej. Wykonano oba hymny narodowe.
Król rozmawiał następnie z Południowokoreańską Głową Państwa, najpierw w cztery oczy, a następnie w obecności delegacji ministerialnej. Ze swej strony królowa rozmawiała z panią Kim Jung-sook, pierwszą damą Republiki Korei.
Następnie para królewska się rozdzieliła i odbywała oddzielne wyjścia: Król udał się na Uniwersytet Narodowy w Seulu na lunch akademicki z prezentacją „Wyzwania w rozwoju sztucznej inteligencji w dziedzinie zdrowia ludzkiego”, a Królowa pojechała na lunch do National Arts University of Korea w Seulu, gdzie odwiedziła Szkołę Muzyczną, w której zaprezentowano jej pokazy trzech najlepszych studentów i koncert studencki, w związku z Konkursem Muzycznym Królowej Elżbiety. Każdego roku znakomici koreańscy muzycy trafiają do finału Konkursu.Filip spotkał się z  Moonem Hee-sangiem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego. Spotkanie poprzedziła krótka wizyta na wystawie „Relacje między Belgią a Koreą w dziesięciu archiwach” oraz odwiedził ratusz w Seulu, gdzie uczestniczył w sympozjum belgijsko-koreańskim dotyczącym poprawy jakości życia poprzez „inteligentne miasta”. Podczas oficjalnej ceremonii w ratuszu, król otrzymał honorowy tytuł „Honorowego Obywatela” Miasta Seulu od Won-soon Park, burmistrza Seulu. Z tej okazji król wygłosił przemówienie z podziękowaniem.
Na zakończenie dnia Moo, Jae-in, prezydent Republiki Korei, i jego żona wydali bankiet państwowy na cześć króla i królowej w „Chongwadae” (Błękitny Dom) w Seulu. Po bankiecie państwowym nastąpił występ artystyczny opierający się na koreańskiej muzyce i tańcu..
27 marca Matylda rozpoczęła dzień od udziału w otwarciu seminarium dla belgijskich i koreańskich władz akademickich pt. „Innowacyjne rozwiązania dla gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważonej mobilności i zmian klimatycznych” w globalnym kampusie Uniwersytetu Gandawskiego w Incheon.

Przy tej okazji królowa spotkała się z Ban Ki-moonem, byłym sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, z którym odwiedziła wystawę i spotkała się ze studentami. To właśnie Ban Ki-moon poprosił Matyldę, by została adwokatem Celów Zrównoważonego Rozwoju. Matylda spotkała się również z belgijskimi studentami uczącymi się w Seulu oraz z rektorem Uniwersytetu, Rikem Van de Walle.


W tym czasie Król uczestniczył w belgijsko-koreańskim forum gospodarczym zorganizowanym w siedzibie Koreańskiej Federacji Biznesu w Seulu oraz uczestniczył w sympozjum poświęconym naukom przyrodniczym i opiece zdrowotnej w Grand Hyatt Seoul. Następnie król uczestniczył w lunchu biznesowym w restauracji „Poom Seoul”.

W Incheon królowa udała się do „wieży G” na prezentację „inteligentnego miasta” Songdo. Następnie w restauracji „Gyeongbokgung” królowa wzięła udział w lunchu na temat celów zrównoważonego rozwoju ONZ oraz odwiedziła siedzibę koreańskiego Komitetu UNICEF w Seulu aby porozmawiać z koreańską młodzieżą na temat zmian klimatu i tego, jak mogą przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Omówili zanieczyszczenie powietrza, zdrowie dzieci i znaczenie edukacji, pod hasłem „Nikt nie zostaje z tyłu”.


Filip z kolei udał się do przestrzeni coworkingowej „Heyground” w Seulu, by zapoznać się z działalnością przedsiębiorców społecznych. Król odkrył niekomercyjną organizację „Root Impact”, która wspiera i towarzyszy przedsiębiorcom społecznym i „zmianodawcom”. Później, w „Kukkiwon” w Seulu, światowej siedzibie Taekwondo, król uczestniczył w pokazie i otrzymał „Honorowego Dana”. Król zdradził wtedy, że książę Gabriel trenuje ten sport.

Później Filip był na ceremonii podpisania umów biznesowych belgijsko-koreańskich, a wieczorem odbył się koncert wydany przez królewską parę na cześć swoich południowokoreańskich gospodarzy. Koncert zagrali trzej byli laureaci Konkursu Królowej Elżbiety. Ten koncert, po którym nastąpiło przyjęcie, odbyło się w centrum sztuki „The Raum” w Seulu.


Wizyta Matyldy w 2000 roku

Wizyta Matyldy w 2000 roku

Ostatni dzień wizyty rozpoczął się od wizyty w Centrum Medycznym Jeon Jin Sang. Klinika została założona przez belgijską dr Marie-Hélène Brasseur w 1975 roku i zapewnia opiekę medyczną i paliatywną miejscowej ludności. Matylda odwiedziła ten szpital już w 2000 roku w czasie misji gospodarczej.

Następnie w „S-Factory” w Seulu para królewska wzięła udział w oficjalnym otwarciu „Belgian Life Festival”, na którym wystąpił belgijski zespół Sioen. Zespół miał ostatnio wielki przebój w Korei Południowej, kiedy jeden z ich utworów został użyty w koreańskiej reklamie. Po tym spotkaniu nastąpiło nieformalne spotkanie z prasą. Filip powiedział dziennikarzom, że jego syn Gabriel ćwiczył z nim trochę taekwondo, więc tata nie był całkowicie nieprzygotowany [dzień wcześniej]. Matylda uważa się za niecierpliwą, aby znów być z dziećmi, zwłaszcza że obaj jej synowie zaczęli wtedy egzaminy w szkole.Później król Filip był na obiedzie inwestycyjnym w Grand Hyatt Seoul, a Matylda była na obiedzie na temat zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia zatytułowanym „Wspólne wyzwania dla innowacyjnych rozwiązań” w świątyni Jingwansa w Seulu.Po tych ostatnich spotkaniach, para królewska udała się na lotniska, skąd wylecieli w drogę powrotną do Brukseli.
1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.