Norweskie Święto Konstytucji 2019


Dzisiejszy dzień jest świętem narodowym w Norwegii-Świętem Konstytucji na pamiątkę uchwalenia norweskiej konstytucji 17 maja 1814 roku. Wyjątkowe w obchodach tego święta jest to, że tego dnia nie odbywają się parady wojskowe, a dziecięce - najczęściej dzieci są ubrane w tradycyjne stroje i mają w dłoniach chorągiewki z flagą Norwegii.Święto Konstytucji w 1938 roku: król Olav (wtedy książę koronny), księżna Martha z małym Haraldem i księżniczka Astrid lub Ranghild

Po raz pierwszy rodzina królewska obserwowała pochody z balkonu Pałacu królewskiego w 1906 roku i robiła to co roku, oprócz 1910 roku (rok śmierci ojca królowej Maud) i lat wojennych, gdy rodzina przebywała na emigracji.Od kilkunastu lat panuje tradycja, że rano książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Ingrid-Alexandra i książę Sverre-Magnus oglądają jedną paradę dzieci przed swoją rezydencją Skaugum. Zazwyczaj noszą wtedy bunady-norweskie stroje ludowe.Po południu natomiast odbywa się kolejna parada, tym razem pod Pałacem Królewskim. Z pałacowego balkonu obserwuje ją rodzina królewska: król Harald, królowa Sonia, książę Haakon, księżna Mette-Marit, księżniczka Ingrid-Alexandra i książę Sverre-Magnus. W tym roku pod oknami Pałacu przeszło ponad 60 000 dzieci ze 116 szkół. Zwyczajem jest, że jako pierwsi idą uczniowie szkół obchodzących jubileusz istnienia. W tym roku były to: szkoła Ljan w Nordstrand świętująca 125 lat, a następnie Trosterud i Lusetjern.
1 komentarz:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.