Stand Speak Rise Up - oczko w głowie wielkiej księżnej Marii Teresy


Pod koniec marca (26-27) w Luksemburgu odbyła się konferencja Stand Speak Rise Up!, za której organizacją stała wielka księżna Maria Teresa. Księżna już dwa lata temu zapowiadała organizację wydarzenia i duża część jej obowiązków miała na celu wypromowanie wydarzenia jak i zapoznanie siebie i innych z jego problematyką.
Możecie teraz spytać jaką problematyką. Otóż od lat wielka księżna dużo swego czasu poświęca kwestiom społecznym i humanitarnym, szczególnie prawom dzieci i kobiet. W 2016 roku zorganizowała Forum na temat trudności w nauce wśród dzieci, na którym przemówienie wygłosił książę Louis, który zmaga się z dysleksją. Po tamtym wydarzeniu Maria Teresa zwróciła się ku drugiej grupie, która jest bliska jej sercu: kobietom.


Podtytułem konferencji jest hasło: <<To end sexual violence in fragile environments>> - Położyć kres przemocy seksualnej w niestabilnym środowisku. Jako niestabilne środowisko jest rozumiana strefa wojenna, post-wojenna i zagrożona konfliktem zbrojnym. Te hasło doskonale oddaje ideę konferencji, która nie odbyłaby się jedynie dzięki chęciom wielkiej księżnej.Wspierali ją przedstawiciele Fundacji imienia jej i wielkiego księcia oraz Fundacja doktora Denisa Mukwege (z którym Maria Teresa od dawna współpracuje oraz to on otrzymał w zeszłym roku pokojową nagrodę Nobla) i organizacja We Are NOT Weapons of War. Dwie ostatnie organizacje od lat zajmują się ofiarami przemocy seksualnej w strefach konfliktów zbrojnych i próbują zapobiegać użyciu gwałtu jako broni.Na forum zostały zaproszone przeróżne osoby: politycy, profesorowie, psychologowie, działacze na rzecz ofiar, ofiary i ich bliscy. Wielką księżną wspierała jej rodzina: mąż, dzieci, dalsi członkowie rodziny i teść - to było jedno z ostatnich wyjść wielkiego księcia Jeana przed śmiercią.Konferencja odbywała się w Europejskim Centrum Kongresowym w Luksemburgu. W jej czasie odbyto setki rozmów, przemów na temat przemocy seksualnej i jak jej zapobiegać. Poniżej znajdziecie przemówienie otwierające Konferencję, które wygłosiła wielka księżna Maria Teresa:

Drodzy przyjaciele

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat miałam okazję spotkać się z Nadią Murad i doktorem Denisem Mukwege przy różnych okazjach: przez ich odważne świadectwo rzeczywistość gwałtu wykorzystywanego jako broń wojenna ukazała mi się w całym swym przerażeniu i pełnym zakresie. Bardzo szybko przekonałam się, że muszę się w taki czy inny sposób dołączyć do ich walki.


Właśnie z tych spotkań narodziła się konferencja „Stand Speak Rise Up!”, która łączy nas dzisiaj w Luksemburgu. Jest to chwila od serca do serca z dwoma wyjątkowymi istotami, które reprezentują tak wiele ofiar, ignorowanych, „zapychanych”, porzuconych, które zmaterializowały projekt forum.

Przemoc seksualna na obszarach wrażliwych przeżywa bezprecedensowy wzrost! Rozprzestrzeniają się jak epidemia we wszystkich wojnach i we wszystkich delikatnych i chaotycznych kontekstach. Ta przemoc odpowiada na prawdziwą strategię. Są zaprogramowane tak jak bombardowania. Z jednym i tym samym celem: terroryzowanie, poniżanie, kradzież i wygnanie najbardziej bezbronnych. W tym przemoc seksualna jest bronią masowego rażenia. Ale często ta wojna jest „niewidzialna”, ponieważ większość ofiar jest zmuszana do milczenia i wstydu z obawy przed odwetem lub strachem przed stygmatyzacją ich rodziny i społeczności.


Od początku tego projektu chciałam, aby pierwsze zainteresowane, a mianowicie ocalone, były głównymi osobami i sercem tego forum. To z nimi i dla nich robię tę konferencję! Te wyjątkowe kobiety mają silne przesłanie, aby nas uwolnić. I chciałabym, abyśmy przekazali to, ponieważ potrzebują naszej solidarności, aby powstać, udokumentować ich potrzebę uznania i sprawiedliwości, a na koniec przekazać przesłanie nadziei i pokoju. To także z nimi i dzięki nim znajdziemy dostosowane i kreatywne rozwiązania.

Jestem bardzo dumna z tego, że to forum jest pierwsze dla ich obecności i ich zaangażowania!

Drogie ocalone,

Pochodzicie z piętnastu różnych krajów i ze szczególnym wzruszeniem rozpoznaję wasze twarze w tym pomieszczeniu. Przez ostatnie trzy lata tworzyłyście sieć, aby głos był słyszalny w skali globalnej. Dołączymy do waszej walki, aby powiedzieć STOP gwałtom wojennym.


To forum jest waszym forum.

Z całego serca poświęcam je Wam!


Panie i panowie,

Każdy mijający dzień jest zbiorową tragedią, która rozgrywa się na naszych oczach. Są to indywidualne losy, które łamią się z powodu użycia okropnej i niszczącej broni, emocjonalnie i psychologicznie rozdrobnionej bomby, której uszkodzenie rozciąga się na pokolenia.

Nie możemy przymknąć oka na te akty barbarzyństwa, które czynią ciała kobiet polami bitew, czy to w Demokratycznej Republice Konga, Birmie, Libii, Syrii, Kosowie czy Kolumbii, by wymienić tylko kilka. te kilka przykładów.


Nie możemy nie martwić się tym, co dzieje się na wrażliwych obszarach, gdzie tysiące kobiet walczą z dnia na dzień przeciwko gwałtom, niewolnictwu seksualnemu, wymuszonym małżeństwom i okaleczeniom.

W ubiegłym roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano Nadii Murad i doktorowi Denisowi Mukwege, zarówno symbolom, jak i bohaterom walki z przemocą seksualną w konflikcie, w którą się włączam. by umieścić ten dramat, długie tabu, w centrum uwagi.

Jest to krok we właściwym kierunku, ale wymaga wielu kolejnych.


Zobowiązałam się z całą swoją energią, ponieważ odpowiedzi udzielone przez społeczność międzynarodową nie są jeszcze w stanie sprostać stawce tej plagi!

Potępienie gwałtu jako broni wojennej i na wrażliwych obszarach musi stać się kolektywne i globalne, aby zakończyć jedną z najgorszych hańb naszych czasów.

Ponieważ czas ucieka, a każdy mijający dzień przynosi nowy zestaw nadużyć!

Ogólna bezkarność sprawców tych zbrodni lub ich sponsorów daje im prawo do zniewolenia ciał kobiet, zaspokojenia pragnienia podboju, zawłaszczenia terytoriów i grabieży bogactwa. Ale to bezkarność utrzymuje spiralę przemocy!
Dlatego dzisiaj apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy odmawiają postrzegania przemocy seksualnej jako ubocznej szkody dla wojen!Byłabym bardzo wzruszona, gdybyście przyłączyli się do tej inicjatywy i podpisali ten apel.

Być może utopią jest wierzyć, że możemy powstrzymać wojny, ale przynajmniej mamy ambicję pewnego dnia PRZERWAĆ użycie gwałtu jako broni wojny, poddania i terroru.

Wspólnie zaznaczmy prawdziwą zmianę w naszej świadomości i zaangażowaniu.


Połączmy nasze głosy z tymi, którzy przeżyli, aby zażądać, by gwałt wojenny się skończył.

Wzywamy wspólnie społeczność międzynarodową do wzmocnienia środków przeciw bezkarności.

Dzisiejsze forum nie jest kulminacją. To strona, która się otwiera.

Ta konferencja ma być ważnym krokiem w walce z przemocą seksualną. Dlatego chciałabym podziękować przedstawicielom krajowym i międzynarodowym, organizacjom pozarządowym i społeczeństwu obywatelskiemu za tak wiele odpowiedzi na moje zaproszenie.

Wasza wybitna obecność jest oznaką waszej determinacji, by działać w obliczu dramatu zbyt długiego tabu i ignorowanego.Spróbujmy wspólnie zaznaczyć prawdziwą zmianę w świadomości i zaangażowaniu, które zawdzięczamy tym kobietom, które są bohaterkami codziennego życia i które inspirują nas swoją siłą i odwagą!

Panie i Panowie,

Ile razy odwracaliśmy wzrok, gdy widzieliśmy ludzi w potrzebie?

Jeśli chodzi o gwałt na wojnie, jedno z najgorszych naruszeń, jakich może doświadczyć istota ludzka, nie możemy już przymknąć oka!

Nadszedł czas, aby rozpoznać, uznać i wspierać osoby, które przeżyły przemoc seksualną w niestabilnych środowiskach!

Odmawiamy, aby ciała kobiet były wykorzystywane jako broń!

Nadszedł czas, aby stanąć w obronie ocalałych.
Nadszedł czas, aby wystąpić o sprawiedliwość.

Nadszedł czas, aby wstać, by zakończyć gwałt jako broń

Nagranie z najważniejszymi momentami konferencji:


1 komentarz:

  1. To przerażające i piękne jest to, że Maria Teresa włączyła się z całym zaangażowaniem i energią w pomoc ofiarom.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.