Co nowego w Belgii? #10

2 czerwca


Książę Laurent odwiedził Bee Festival w Gand. Tydzień Pszczół to inicjatywa Wydziału Środowiska Regionu Flamandzkiego.

***


Książę Laurent uczestniczył w obchodach włoskiego święta narodowego w rezydencji ambasadora Republiki Włoskiej w Ixelles. Obecna była również księżniczka Lea.

3-4 czerwca


Król Filip i królowa Matylda wzięli udział w nieformalnym spotkaniu szefów państw z krajów niemieckojęzycznych w Linzu w Austrii. Spotkania te odbywają się od 2004 roku i są organizowane co roku w jednym z sześciu krajów uczestniczących. Belgia uczestniczyła w nich po raz szósty.


4 czerwca


Królowa Matylda wzięła udział w koncercie laureatów Konkursu Królowej Elżbiety - Skrzypce 2019 w Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli.5 czerwca


Król Filip i królowa Matylda wydali przyjęcie dla gubernatorów prowincji w Pałacu Królewskim w Brukseli.

***


Księżniczka Astrid obchodziła 57 urodziny.

6 czerwca


Król Filip wręczył Prix Francqui 2019 profesorom Laurensowi Cherchye i Fredericowi Vermeulenowi z Katolickiego Uniwersytetu Leuven i profesorowi Bramowi De Rockowi z Université Libre de Bruxelles.

Trzej ekonomiści wykonali innowacyjną pracę przy podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarstw domowych. Stworzone ramy teoretyczne można zastosować do szeregu decyzji dotyczących konsumpcji, pracy, opieki nad dziećmi, edukacji, zdrowia itp. Ich praca była nieoceniona w ocenie propozycji politycznych, takich jak zmiany dodatków rodzinnych, stawki podatkowe i redukcja zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć.

***


Królowa Matylda odwiedziła Kamiano z okazji 25-lecia. Restauracja wspólnoty Sant'Egidio w Antwerpii oferuje bezpłatne gorące posiłki dla osób bezdomnych i osób znajdujących się w trudnej sytuacji.***


Para królewska była na koncercie zamykającym Konkurs Królowej Elżbiety - Skrzypce 2019 w Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli.


***


Tego dnia 85 urodziny obchodził król Albert.

7 czerwca


Król Filip był na kolokwium „50 sar Welzijnszorg. 50 jaar prikken. Aaibaar of pijnlijk?” Welzijnszorg, organizacji walczącej z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Podczas tego wydarzenia przyznawana jest także 20. nagroda „Armoede Uitsluiten” (eliminacja ubóstwa).

11 czerwca


Król Filip był na warsztatach Out of the Box - warsztatach dla kreatywnej pedagogiki dla osób kończących naukę w wieku od 15 do 19 lat. Ta prywatna inicjatywa oferuje innowacyjne odpowiedzi na wyzwania związane z przedwczesnym kończeniem nauki za pomocą metody pedagogicznej. Program opiera się na rozwoju pewności siebie, pracy zespołowej i (re) odkryciu przyjemności uczenia się poprzez określone działania edukacyjne.


12 czerwca


Para królewska wzięła udział w prezentacji nagrody imienia Króla Baudouina za rozwój w Afryce dla Wecyclers. Innowacyjny start-up współpracuje z mieszkańcami Lagos (Nigeria) w celu poprawy jego środowiska i warunków życia społeczno-gospodarczego poprzez redystrybucję zysków z odpadów pochodzących z recyklingu. Nagroda przyznawana co dwa lata nagradza znaczące zasługi osób lub organizacji w dziedzinie rozwoju w Afryce. Nagroda podkreśla innowacyjne inicjatywy, które poprawiają jakość życia, zachęcając mieszkańców do wzięcia odpowiedzialności za własny rozwój.

***


Królowa Paola uczestniczyła w obchodach 80-lecia Queen Elisabeth Music Chapel.


13 czerwca


Królowa Matylda odwiedziła dwa gospodarstwa w prowincji Limburg. Najpierw w gospodarstwie rodzinnym Lowet-Strauwen (bydło mleczne, uprawy polowe i uprawa truskawek) w Heers, z dbałością o „zieloną opiekę” jako część farmy terapeutycznej. Druga wizyta odbyła się w gospodarstwie ogrodniczym rodziny Reijnders-Zeeuws w Lummen, specjalizującym się w uprawie kiwi i truskawek. W obu gospodarstwach praca rolniczek zajmuje centralne miejsce.16 czerwca


Królowa Matylda i książę Gabriel wzięli udział w 40-kilometrowej wycieczce rowerowej ulicami Brukseli podczas trzeciej edycji BXL TOUR. Rower i wszystkie „miękkie” środki transportu przyczyniają się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju.***


Książę Laurent był na Ducasse de Mons

1 komentarz:

  1. Królowa pięknie wyglądała na koncertach, ale najlepiej pasuje jej fason sukienki założonej na rozdanie nagród króla Badouina.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.