Co nowego w Belgii? #9

23 maja


Książę Laurent i księżna Claire wzięli udział w inauguracji nowych budynków przedszkola Sainte-Adeline w Liège. Instytucja ta specjalizuje się we wczesnej opiece dla dzieci od kilku miesiecy do 6 lat.***

Król Filip i królowa Matylda wydali przyjęcie dla zagranicznych ambasadorów w Brukseli.

24 maja


Królowa Matylda i księżna Margaretha z Liechtensteinu były na koncercie Konkursu Królowej Elżbiety.


***

Książę Lorenz uczestniczył w sesji zamykającej Statutowe Zgromadzenie Ogólne Królewskiego Stowarzyszenia Domów Historycznych i Ogrodów Belgii. Spotkanie to odbyło się na zamku Baudries w Dikkelvenne. Książę Lorenz jest honorowym przewodniczącym tego stowarzyszenia.

***


Księżniczka Esmeralda otrzymała Womenomics Global Impact Award 2019.


25 maja


Królowa Matylda, książę Gabriel oraz Marie i Amélie von Württemberg byli na finałowej sesji Konkursu Królowej Elżbiety. Konkurs wygrała Amerykanka, Stella Chen.
***


Książę Laurent i księżniczka Louise byli na koncercie Angèle, belgijskiej piosenkarki. Louise jest jej wielką fanką.

26 maja


W wyborach do Europarlamentu i parlamentu wzięli udział król Albert i królowa Paola oraz księżniczka Astrid, książę Lorenz, książę Joachim i księżniczka Luisa Maria, którym towarzyszyła księżniczka Laetitia Maria, która jest jeszcze niepełnoletnia. Mimo że jej starsze rodzeństwo od lat mieszka za granicą, nadal są zameldowani w domu rodziców.


27-29 maja


Po ogłoszeniu wyników w wyborach do parlamentu, król Filip rozpoczął spotkania z przywódcami belgijskich partii politycznych na temat utworzenia rządu. W najbliższym czasie pojawi się post na ten temat.

28 maja


Książę Laurent odwiedził Team Herscham w Brukseli. Zespół ten, poświęcony pomocy bezdomnym, powstał w 2003 roku i został zintegrowany w 2010 roku w strefie policyjnej Bruksela-Stolica / Ixelles. Skomponowana z czterech inspektorów nazwa zespołu inspirowana jest grą online, której postać, Herscham, jest bogiem żebraków i obcych. Około 1000 osób mieszka na ulicy w Brukseli, a w 19 gminach pod brukselskich łącznie 4500.

***


Królowa Matylda wręczyła nagrody zwycięzcom Konkursu Skrzypcowego Królowej Elżbiety 2019. Uroczystość odbyła się w Kaplicy Muzycznej Królowej Elżbiety w Argenteuil.

Królowa była również obecna na 10. Europejskim Kongresie Loterii w Antwerpii, zorganizowanym przez National Lottery of Belgium. Królowa spotkała się między innymi z Markiem Herremansem (To Walk Again Foundation), aby omówić znaczenie czynnika szczęścia i wspierać zajęcia sportowe dostosowane i dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Spotkała się także z profesorem Robertem Frankem (Cornell University, USA) na rozmowie na temat roli szczęścia i zasług w społeczeństwie.

***


Fundacja Medyczna Królowej Elżbiety (FMRE) zorganizowała sesję akademicką w obecności księżniczki Astrid. Nagrody naukowe, które mają wspierać zespoły badawcze w dziedzinie neuronauki i których projekt został wybrany przez Zarząd FMRE na wniosek Komitetu Naukowego, zostały nagrodzone przez księżniczkę Astrid. Wykład zatytułowany „Postępy w badaniach mózgu człowieka z neuroobrazowaniem” autorstwa profesora Richarda Frąckowiaka (brytyjski lekarz i naukowiec polskiego pochodzenia) zakończył sesję w Palais de Bruxelles.

29 maja


Księżniczka Astrid i książę Lorenz wzięli udział w otwarciu wystawy „PiKANT!”. Wystawę organizuje „The Phoebus Foundation” w kościele Saint-Martin i Oranżerii w Moorsel Water Castle.


Później para  uczestniczyła w oficjalnej ceremonii otwarcia 37. edycji Olimpiady Specjalnej w Belgii na Grand Place of St. Nicholas. Ponad 3700 sportowców z upośledzeniem umysłowym i 1200 trenerów bierze udział w 37. edycji Olimpiady Specjalnej w 19 zaadaptowanych dyscyplinach sportowych. Reprezentowanych jest 300 klubów belgijskich ze wszystkich trzech regionów. Księżniczka Astrid i książę Lorenz pragną również podziękować 1800 wolontariuszom, którzy są obecni każdego dnia, aby zapewnić sprawne prowadzenie tego wydarzenia sportowego.

1 komentarz:

  1. Suknia z koncertu Matyldy robi wrażenie i obiecująco prezentowała się fuksjowa sukienka ( z tego co można zobaczyć).

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.