Co nowego w Luksemburgu? #11

15 czerwca


Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa wzięli udział w wydarzeniu z okazji 500-lecia zamku Chambord. Wydarzenie obejmowało wycieczkę po wystawie „Chambord 1519-2019: Utopia at Work”. Wielki książę został honorowym prezydentem i wygłosił przemówienie, w którym zwrócił uwagę na znaczenie posiadłości, a także wspomniał o swoim rodzinnym związku z Château de Chambord: jego pradziadek Robert I, książę Parmy, był ostatnim właścicielem zamku.
***

Książę Otto z Castell-Rüdenhausen i Sophia Mautner von Markhof świętowali swój ślub religijny w byłym kościele opactwa augustianów w Waldhausen im Strudengau w Górnej Austrii, a przyjęcie odbyło się pobliskim Burg Clam, domu rodzinnym matki panny młodej, hrabiów Clam-Martinic. Wśród gości weselnych byli księżniczka Anunciata, księżniczka Astrid i książę Josef. Tutaj możecie zobaczyć zdjęcia.

17 czerwca


Wielki książę Henri wziął udział w obchodach setnej rocznicy otwarcia BGL BNP Paribas.

18 czerwca


Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa wydali Garden Party w ogrodach zamku Berg, na które zaprosili przedstawicieli sił zbrojnych i osoby pracujące w rzemiośle, finansach, przemyśle, ubezpieczeniach i handlu. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele związków zawodowych, organizacji zawodowych, instytucji UE, armii i policji.19 czerwca


Wielka księżna Maria Teresa odwiedziła Kritzel Fabrik, warsztat artysty Jacquesa Schneidera, który wspierał jej inicjatywę „Stand Speak Rise Up!”, która ma na celu zakończenie przemocy seksualnej w obszarach objętych konfliktem. Wizyta ta korespondowała również z Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Seksualnej w Konfliktach. Wielka Księżna obejrzała wystawę fotograficzną i zainaugurowała nową ścianę, która będzie dostępna dla publiczności do 19 września.***


Maria Teresa spotkała się również z przedstawicielami luksemburskiego biura turystycznego miasta (LCTO), którzy przynieśli czek w wysokości 38.734,38 euro na wsparcie Fundacji Pary Wielkoksiążęcej. Pieniądze zostaną wykorzystane na wsparcie inicjatywy „Stand Speak Rise Up!”.


20 czerwca


Para wielkoksiążęca wydała przyjęcia dla osób, które współorganizował konferencję „Stand Speak Rise Up!”.
21 czerwca


Wielki książę Henri wręczył ordery cywilne i wojskowe imienia Adolphe de Nassau wyróżniającym się służbą i zasługami członkom armii, policji i personelu dworu wielkoksiążęcego.

***


Wieczorem para wielkoksiążęca wydała przyjęcie z okazji zbliżającego się Święta Narodowego. Obecni byli również: książę Feliks, książę Louis, księżniczka Aleksandra i książę Sebastian.22 czerwca


W przeddzień Święta Narodowego dziedziczna para wielkoksiążęca jak co roku odwiedziła Esch-sur-Alzette. Przybyli tam około godziny 17.00 i zostali powitani przez urzędników miasta na Place de la Résistance. Po złożeniu wieńca z kwiatów przy pomniku wojennym udali się do centrum miasta. Przed ratuszem Dziedziczny Wielki Książę i Dziedziczna Wielka Księżna obejrzeli paradę stowarzyszeń i klubów z Esch-sur-Alzette. Po krótkim przyjęciu, które odbyło się na cześć królewskich gości w ratuszu i pojawieniu się na balkonie, Guillaume i Stephanie udali się do Escher Volleksfest, publicznego targu z okazji Święta Narodowego, gdzie spotkali się z ludźmi i zapalili ogień wraz z młodymi harcerzami.


***


Tymczasem wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa złożyli wizytę w niedawno odnowionym zamku Château de Bourscheid. Po zapoznaniu się z zamkiem i jego prawie 1000-letnią historią, para zmieszała się z ludźmi i wzięła udział w uroczystej ceremonii, podczas której nagrodzono służby ratownicze za ich obowiązki. Odwiedzili także Dom Stolzemburg, który jest częścią zamku.


***


Późnym wieczorem odbyła się Procesja Światła. Henri, Maria Teresa, Guillaume, Stephanie, Feliks, Louis, Aleksandra i Sebastian obserwowali ją z z balkonu na Place de la Constitution. Przed paradą odbył się pokaz fajerwerków, a w paradzie brali udział strażacy, harcerze i każdy na tyle duży by być w stanie udźwignąć pochodnię. 
W Procesji Światła biorą też udział muzycy, grupy folklorystyczne i społeczne. Procesja ze świecami jest częścią festiwalu ulicznego odbywającego się w mieście w przeddzień Święta Narodowego.


23 czerwca


Święto Narodowe, czyli oficjalne obchody urodzin wielkiego księcia, rozpoczęły się od świeckiej ceremonii w sali koncertowej imienia wielkiej księżnej Josephine-Charlotte i Filharmonii Luksemburskiej. 
W czasie uroczystości przemówienie wygłosił premier, Xavier Bettel i przewodniczący parlamentu Fernand Etgen. Wręczono również honorowe nagrody zasłużonym Luksemburczykom, w tym rodzinom dwóch żołnierzy luksemburskiej armii zabitym na początku tego roku podczas eksplozji bomby z czasów II wojny światowej.
Następnie odbyła się parada wojskowa. Oprócz armii, zaprezentowała się w niej też policja i służby ratownicze.
W dawnych latach głównym punktem obchodów było uroczyste Te Deum, które kilka lat temu straciło na wadze na rzecz świeckiej ceremonii wprowadzonej w 2013 roku. 
Te Deum odbywa się nadal i jest od kilku lat nabożeństwem ekumenicznym odprawianym przez arcybiskupa Luksemburga, głównego rabina Luksemburga i imama społeczności muzułmańskiej.Wieczorem w Pałacu Wielkoksiążęcym odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszono członków rządu, prezydium Izby Deputowanych, Rady Stanu, przedstawicieli sądownictwa, szefów administracji i zagranicznych ambasadorów.
24 czerwcaPara wielkoksiążęca wydała drugie Garden Party.


25 czerwcaDwór wielkoksiążęcy opublikował wideo, w którym wielka księżna Maria Teresa dziękuje osobom, które przyczyniły się do odbycia się konferencji „Stand Speak Rise Up!”.

1 komentarz:

  1. Bardzo żałuję,że na święcie narodowym nie było Claire.
    Jak zawsze panie nie zawiodły i na galę wyciągnęły interesujące klejnoty.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.