Księżniczka Astrid z Belgii


Jej Królewska Wysokość Księżniczka Astrid, księżniczka Belgii, urodziła się w Brukseli 5 czerwca 1962 roku. Jest drugim dzieckiem i jedyną córką króla Alberta II i królowej Paoli.Księżniczka urodziła się w rezydencji rodziców - Château de Belvédère. Jej pełne imię brzmi: Astrid Joséphine-Charlotte Fabrizia Elisabeth Paola Maria. Pierwsze imię otrzymała po tragicznie zmarłej babci - królowej Astrid, drugie i trzecie po matce chrzestnej i zarazem ciotce - ówczesnej dziedzicznej wielkiej księżnej Luksemburga. Jej chrzestnymi została wspomniana wcześniej dziedziczna wielka księżna Joséphine-Charlotte oraz jej wuj – Fabrizio Ruffo di Calabria, siódmy książę Guardia Lombarda.


Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej w l'Institut de la Vierge-Fidèle w Brukseli księżniczka Astrid przez rok studiowała historię sztuki w Leiden w Holandii. Ukończyła szkolenie w Genewie w Instytucie Europeistyki oraz w Michigan w USA.


22 września 1984 roku księżniczka Astrid wyszła za mąż w Brukseli za Lorenza, arcyksięcia Austrii-Este, który został księciem Belgii w 1995 roku. Książę urodził się w Boulogne-Billancourt 16 grudnia 1955 roku. Po ślubie księżniczka nosi tytuł: księżna Modeny, arcyksiężna Austria-Este, cesarska księżna Austrii, królewska księżna Węgier i Czech.


Książęca para ma pięcioro dzieci, wszystkie urodzone w Belgii: Amedeo (21 lutego 1986), Maria Laura (26 sierpnia 1988), Joachim (9 grudnia 1991), Luisa Maria (11 października 1995) i Laetitia Maria (23 kwietnia 2003). Zostali już też dziadkami - w 2016 roku urodziła się Anna Maria, córka księcia Amedeo i jego zony, Elisabetty.


W latach 1984-1993 księżniczka Astrid razem z mężem i dziećmi mieszkała w Bazylei, w Szwajcarii. Lorenz pracował tam w banku, a Astrid nie pełniła wtedy żadnej oficjalnej funkcji w Belgii. W 1991, w jej ojczyźnie, parlament zniósł jednak prawo salickie (mówiące, że kobiety nie mogą dziedziczyć tronu) i Astrid została pierwszą belgijską księżniczką, która znalazła się na liście sukcesji do tronu. W czerwcu 1993 para książęca z dziećmi powróciła do Belgii. 10 listopada 1995, na mocy dekretu, mąż Astrid został księciem Belgii, a ich dzieci noszą tytuł księcia/księżniczki Belgii.


Astrid była przewodniczącą Belgijskiego Czerwonego Krzyża do 31 grudnia 2007 roku, kiedy odmówiła ponownego kandydowania w wyborach w świetle wewnętrznych walk w organizacji między Walonami i Flamandami. Księżniczka jest także pułkownikiem w pionie medycznym belgijskich sił zbrojnych. Jej oficjalną rezydencją jest Zamek Królewski w Laeken na skraju Brukseli. Jest członkiem Rady Honorowej Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.


Księżniczka Astrid przez wiele lat była gorącą orędowniczką praw osób, które padły ofiarami min przeciwpiechotnych, aktywnie uczestnicząc w pracach Konwencji o zakazie min przeciwpiechotnych, znanej również jako Traktat Ottawski, od kiedy Belgia dołączyła w 1998 roku. W 2013 roku księżniczka otrzymała nominację na Specjalnego Wysłannika Traktatu i promowała akceptację globalnego zakazu stosowania min przeciwpiechotnych i promował prawa osób, które przeżyły, na różnych spotkaniach ONZ.


Astrid jest matką chrzestną arcyksiężniczki Marie-Christine z Austrii, księcia Sebastiana z Luksemburga i księcia Gastona z Orleanu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.