Hiszpańska tiara na prezent ślubny królowej Fabioli - Queen Fabiola's Spanish Wedding Gift Tiara


Belgijski skarbiec z okazji ślubów czasem się rozrastał, a czasem szczuplał. Z okazji ślubu króla Baudouina z Doña Fabiola de Mora y Aragón, wzbogacił się on w tiarę-prezent od ówczesnego przywódcy Hiszpanii, generała Franco i jego żony, Carmen. To właśnie Carmen wręczyła prezent Fabioli 6 grudnia 1960 roku, na kilka dni przed ślubem, a Fabiola po raz pierwszy założyła tiarę na bankiet przedślubny.


Tiarę można nosić na kilka, jeśli nie kilkanaście sposobów: z podstawą, bez niej i jako naszyjnik. Dodatkowo można wymieniać kamienie szlachetne, Fabiolę widziano w rubinach, szmaragdach i akwamarynach.


Fabiola nosiła często tę tiarę, nawet po śmierci Baudouina. Prawdopodobnie po raz ostatni założyła ją jako naszyjnik z akwamarynami w czasie wizyty polskiej pary prezydenckiej w Belgii w 2004 roku.


Ze względu na bardzo małą ilość tiar w belgijskim skarbcu, Spanish Wedding Gift Tiara była bardzo ważnym elementem ze względu na swą przekształcalność. 


Póki co nie wiadomo co dokładnie stało się z tiarą po śmierci Fabioli. Królowa znaczną część swego spadku przekazała organizacjom charytatywnym, ale w kilka sztuk biżuterii do niej należących widziano u królowej Matyldy w ostatnich latach, można wiec mieć nadzieję, że podobnie stało się i z tą tiarą.


2 komentarze:

  1. Uwielbiam biżuterię, którą można nosić na wiele sposobów, dlatego mam ogromną nadzieję, że tę jeszcze kiedyś zobaczymy.. Byłabym bardzo rozczarowana gdyby okazało się, że Fabiola oddała ją którejś z organizacji charytatywnych

    OdpowiedzUsuń
  2. Darczyńca nie jest chwalebny,ale co za szkoda byłoby nie zobaczyć takiej tiary. Natomiast jako naszyjnik jest moim zdaniem zbyt przytłaczająca.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.