Matylda i Filip z wizytą w Niemczech


Wczoraj belgijska para królewska zakończyła dwudniową wizytę oficjalną w Niemczech. W jej czasie odwiedzili dwa landy: Turyngię i Saksonię-Anhalt.

Matylda i Filip wylądowali na lotnisku w Erfurcie - stolicy Turyngii. Tam zostali powitani przez ministra-prezydenta Bodo Ramelowa.
Oficjalnie wizytę rozpoczęli na zamku Friedenstein w Gotha, gdzie powitano ich chlebem i solą. Gotha to miejsce pochodzenia belgijskiej rodziny królewskiej, zawiera się nawet w nazwisku rodowym rodziny - Sachsen-Coburg-Gotha.Belgijska para królewska obok portretu księżnej Kentu, matki brytyjskiej królowej Victorii, urodzonej jako księżniczka Victoria Sachsen-Coburg-Gotha i jako siostra pierwszego króla Belgów, Leopolda I


Para królewska wita się z księciem Andreasem Sachsen-Coburg und Gotha, jego synem Hubertusem i synowa KellyNa zamku towarzyszyli im książę Hubertus i księżna Kelly Sachsen-Coburg und Gotha. Rodziny dobrze się znają: król Filip jest ojcem chrzestnym syna pary, Philippa i widują się kilka razy do roku.
Następnie król Filip i królowa Matylda złożyli hołd ofiarom II wojny światowej w byłym obozie koncentracyjnym Buchenwald.
Popołudniu para przybyła do Weimaru, gdzie zobaczyła wystawę belgijskiego architekta i artysty Henry'ego Van de Velde w Neues Museum i odwiedizła niedawno otwarte Muzeum Bauhausu w kontekście stulecia Bauhausu w Niemczech.
Później król i królowa przybyli do hotelu Elephant, w którym zatrzymali się na czas pobytu w Niemczech. Wieczorem zauważono jak wychodzą z niego na przyjęcie wydane przez Bodo Ramelowa w Schloss Belverdere.
Drugiego dnia wizyty para królewska przybyła do Saksonii-Anhalt, a konkretnie do Wittenbergi, gdzie zostali powitani przez ministra-prezydenta Reinera Haseloffa. W Wittenberdze narodziła się reformacja protestancka. W programie znalazła się wizyta w ratuszu i Luterhaus oraz zobaczenie bramy wejściowej do Schlosskirch, do której Marcin Luter przybił swoje 95 tez w 1517 roku.Z okazji stulecia Bauhausu w Niemczech, Filip i Matylda odwiedzili Instytut Bauhausu, Meisterhauser Waltera Gropiusa i dom Klee / Kandinsky w Dessau.


Na zakończenie wizyty para królewska odwiedziła Infra Leuna, największą firmę chemiczną w Niemczech i belgijską inwestycję DOMO Caproleuna.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.