Tydzień z księciem Haakonem - Dzień I: Narodziny


20 lipca 1973 roku w Norwegii nastała ogromna radość. Para koronna doczekała się drugiego dziecka. Syna. Przyszłego króla.


Chłopiec przyszedł na świat w szpitalu Rikshospitalet (Szpital Narodowy) w Oslo.


Po narodzinach syna, książę Harald wyszedł pod szpital, gdzie spotkał się z prasą.Jako, że chłopiec urodził się w piątek, na poniedziałek, 23 lipca, król Olav zwołał Radę Stanu, której ogłosił narodziny wnuka i jego imiona: Haakon Magnus. Jednak zastrzegł, że mały książę będzie na co dzień posługiwał się tylko pierwszym imieniem.


Oświadczenie króla Norwegom za pomocą radia i telewizji spod Pałacu Królewskiego przekazał premier, Lars Korvald.


Oba imiona nosiło wielu norweskich królów, w szczególności pradziadek chłopca, król Haakon VII, ale też brat matki, księżnej Sonii, Haakon Haraldsen. Z kolei Magnus po łacinie oznacza ,,wielki".


Opublikowano również kilka zdjęć księcia wykonanych w szpitalu z rodzicami, Sonią i Haraldem.27 lipca mały Haakon z rodzicami opuścił szpital i udał się do domu, do Skaugum, gdzie poznał starszą siostrę, Martę Luizę. Tutaj jest krótkie nagranie powitania.
3 komentarze:

  1. Sonja i Harald udostępnili dużo zdjęć z narodzin syna.

    OdpowiedzUsuń
  2. ładne zdjęcia. Sonja była przepiękna w młodości, zresztą nadal ma urodę i klasę.

    OdpowiedzUsuń
  3. ML jest bardzo podobna do matki kiedy ta była młoda.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.