Tydzień z księciem Haakonem - Dzień III: Szkoła


Książę Harald i księżna Sonia starali się by ich dzieci miały tak normalne dzieciństwo jak tylko się da. Dlatego książę Haakon i księżniczka Marta Luiza spędzili normalne dzieciństwo w Skaugum z rodziną we względnym spokoju i ciszy, chronieni przed paparazzi, z wyjątkiem corocznych sesji zdjęciowych i występów na balkonie Pałacu Królewskiego 17 maja.


Podobnie jak starsza siostra, uczęszczał do przedszkola o szkoły publicznej. W deszczowy dzień, 19 sierpnia 1980 roku, w otoczeniu fotografów, stoicki mały Haakon Magnus niósł swoją torbę szkolną do szkoły Smedstad w Asker w towarzystwie rodziców w pierwszy dzień szkoły.


Oprócz lekcji szkolnych Haakon Magnus nauczył się swoich książęcych obowiązków poprzez serię spotkań z rodzicami i siostrą. Jako siedmioletni chłopiec 6 lipca 1980 r. siedział cicho z Rodziną Królewską w Stortinget, słuchając przemówień upamiętniających 75. rocznicę Unii między Norwegią a Szwecją. W kwietniu 1982 roku ośmioletni Haakon Magnus i jego siostra Marta Luiza, jako członkowie grupy tanecznej Folkmuseum, tańczyli tańce ludowe dla hiszpańskiej pary królewskiej, którzy byli na wizycie państwowej w Norwegii.


W młodości uprawiał wiele sportów, w tym jazdę na rowerze, windsurfing, kajakarstwo i narciarstwo.


Po ukończeniu szkoły Smedstad Haakon Magnus uczęszczał do gimnazjum Kristelig w Oslo. Na ukończeniu w 1992 roku brał udział w tradycyjnych uroczystościach „Russtid”. Miał na sobie jasnoczerwony garnitur z obróconym do przodu brzegiem czapki, a na jej brzegu można było przeczytać jego przydomek „Måka”, oznaczający mewę. Przeszedł obok Pałacu Królewskiego wraz z kolegami z klasy podczas parady 17 maja.


W 1990 roku norweska konstytucja została zmieniona, aby umożliwić pierworodnym przystąpienie do tronu bez względu na płeć, ale dotyczyłoby to tylko dzieci urodzonych po 1990 roku. Wejście w życie tej zmiany nie zmieniło życia Haakona i Marty Luizy.


Kiedy król Olav zmarł 17 stycznia 1991 roku, ojciec Haakona Magnusa wstąpił na tron ​​norweski jako Harald V, a siedemnastoletni Haakon Magnus został księciem koronnym Haakonem. Na pogrzebie króla Olava, cztery ponure postacie szły za trumną króla Olava, król Harald, królowa Sonia, książę koronny Haakon i księżniczka Marta Luiza.


Pięć krótkich miesięcy później król Harald świętował swoją intronizację w Katedrze Nidaros w otoczeniu swojej rodziny. Kiedy w lipcu Haakon skończył osiemnaście lat, był na swojej pierwszej Radzie Stanu. Król był gospodarzem dwóch wielkich balów w pałacu na jego cześć i odznaczył Haakona jego pierwszym orderem, Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Olava.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.