Tydzień z księciem Haakonem - Dzień V: Droga do małżeństwa

Zaręczynowy portret Haakona i Mette-Marit

Książę koronny Haakon poznał Mette-Marit Tjessem Høiby za pośrednictwem wspólnych przyjaciół w 1999 roku na festiwalu rockowym. Ich związek nie obył bez kontrowersji, ponieważ Mette była dawną kelnerką z czteroletnim synem z poprzedniego związku z mężczyzną z powiązaniami z narkotykami. Później pojawiły się pogłoski, że i sama Mette zażywała narkotyki i była znana z nocnego życia w Oslo.


Październik 2000 roku

Prasa prześcigała się w doniesieniach na temat związku księcia i byłej kelnerki. Zamieszkali razem, chcą wyjechać do Barcelony, policja ostrzegła Pałac Królewski przed przeszłością Mette, Pałac jest nastawiony negatywnie do nowej dziewczyny Haakona albo wręcz przeciwnie.

Haakon udzielający wywiadu telewizji

Książę Haakon podjął niespodziewany krok i w maju 2000 roku udzielił wywiadu telewizji NRK, w którym potwierdził, że spotyka się z samotną matką, stwierdził, że wiedział o przeszłości Mette, która się zmieniła od tamtego czasu oraz poprosił o uszanowanie ich prywatności.

Najbliżsi wspierali Haakona w jego wyborach-siostra i rodzice przy różnych okazjach mówili dziennikarzom, że jego wybór jest trafny

1 grudnia 2000 roku ogłoszono zaręczyny Haakona i Mette Marit.

Zaręczynowa konferencja

Ośmiomiesięczne zaręczyny pary obejmowały okres wspólnego zamieszkiwania w mieszkaniu w Oslo, co zostało potępione przez konserwatywny Kościół Norwegii. Według The New York Times, poparcie dla monarchii jako instytucji osiągnęło rekordowo niski poziom w tym okresie, choć 60 procent nadal uważało się za monarchistów. Chociaż badania wykazały, że większość Norwegów nie miała nic przeciwko temu, że para mieszkała razem lub że Mette była samotną matką, rodzina królewska straciła popularność, ponieważ pojawiły się szczegóły dotyczące jej przeszłości narkotykowej przyszłej księżnej.

Świąteczna sesja zdjęciowa po zaręczynach

Ojciec księcia, król Harald, poparł decyzję swojego syna, ponieważ spędził prawie dziesięć lat próbując przekonać własnego ojca, by pozwolił mu poślubić zwykłą dziewczynę, Sonię Haraldsen. W prasie norweskiej krążyły pogłoski, że różne konserwatywne źródła próbowały wywierać presję na Haakona, by rozważył rezygnację z roszczenia do tronu, podobnie jak Edward VIII z Wallis Simpson. Trzy dni przed ślubem Haakon zorganizował konferencję prasową, w której podziękował rodzinie i swojemu krajowi za to, że ich związek nie był kwestią sukcesji. 

Sesja zdjęciowa na tydzień przed ślubem

Tydzień przed ślubem na konferencji prasowej Mette-Marit wystąpiła przeciwko używaniu narkotyków. Chociaż nie przyznała się do nadużywania narkotyków, stwierdziła: „Chciałabym skorzystać z okazji i powiedzieć, że potępiam narkotyki... Mam nadzieję, że teraz mogę uniknąć mówienia więcej o mojej przeszłości i że prasa będzie szanować to życzenie” . Późniejsze badanie opinii publicznej wskazywało na huśtawkę wsparcia publicznego, z 40 procentami stwierdzającymi, że mają lepszą opinię o niej, a 84 procent uważa, że ​​była szczera co do swojej przeszłości.


25 sierpnia 2001 roku książę Haakon i Mette-Marit Tjessem Høiby wzięli ślub.

2 komentarze:

  1. Oj, wyobrażam sobie tę burzę publiczną. I teraz wybór na małżonka samotnego rodzica z przeszłością narkotykową nawet przez szarego człowieka jest czymś kontrowersyjnym i trudno zresztą się dziwić. Mette - Marit udowodniła jednak, że każdy powinien dostać szansę na poprawę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam ta burze w prasie i telewizji.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.