Książę Louis


Jego Królewska Wysokość Książę Louis Xavier Marie Guillaume z Luksemburga urodził się 3 sierpnia 1986 roku w szpitalu położniczym imienia wielkiej księżnej Charlotte w Luksemburgu. Jest trzecim synem Ich Królewskich Wysokości Wielkiego Księcia i Wielkiej Księżnej Luksemburga. Książę ma trzech braci, Dziedzicznego Wielkiego Księcia, Guillaume (1981), księcia Felixa (1984) i księcia Sebastiana (1992) oraz siostrę, księżniczkę Aleksandrę (1991).Po ukończeniu szkoły podstawowej w Lorentzweiler School, książę Louis rozpoczął szkołę średnią w American School of Luxembourg. Następnie udał się do Szwajcarii do Collège Beau Soleil, gdzie kontynuował naukę i uzyskał dyplom ukończenia szkoły średniej w czerwcu 2005 roku.


Książę Louis biegle włada luksemburskim, francuskim, angielskim i niemieckim i ma dobrą znajomość hiszpańskiego.


Podczas studiów w Szwajcarii książę Louis zainteresował się pracami społecznymi i humanitarnymi oraz uczestniczył w misjach prowadzonych przez organizację pozarządową współpracującą z jego szkołą w Bombaju w Indiach. W tym kontekście udzielał lekcji angielskiego dzieciom mieszkającym w najbardziej pokrzywdzonych dzielnicach, a także dzieciom ulicy. Po powrocie do Europy książę Louis kontynuował to, co wydaje się być powołaniem, w tym roczny staż w Czerwonym Krzyżu w Genewie. Podczas wakacji szkolnych uczestniczył także w nadzorowaniu grup dzieci i towarzyszących im osób starszych.


Po spędzeniu dwóch lat w Stanach Zjednoczonych czas, w którym książę Louis trenował aeronautykę i zarządzanie lotnictwem, pozwolił mu uzyskać prywatny certyfikat pilota, po czym zdecydował się przeprowadzić do Wielkiej Brytanii.


W maju 2014 roku książę Louis ukończył Richmond, American International University w Londynie, gdzie uzyskał dyplom z komunikacji.


Książę Louis ukończył Birkbeck University w Londynie, a obecnie posiada tytuł magistra w dziedzinie badań psychospołecznych.


Obecnie książę Louis mieszka w Paryżu i pracuje jako konsultant w Laurent Meeschaert Conseil. Pomaga ludziom lepiej się poznać, rozpoznać ich mocne i słabe strony, dowiedzieć się, jak i gdzie najlepiej ich używać, a także pomóc w zarządzaniu wewnętrznymi i zewnętrznymi konfliktami. Planuje oferować swoje usługi konsultingowe firmom i osobom fizycznym.


Na Międzynarodowym Forum na temat niepełnosprawności edukacyjnej, które odbyło się 30 stycznia 2016 roku w Luksemburgu, książę Louis po raz pierwszy publicznie opowiedział o swoich zmaganiach z dysleksją. Został zdiagnozowany w wieku 10 lat. Powiedział o swoich trudnościach w nauce: „Nie rozumiałem, co się dzieje. Ciągle byłem zmuszony próbować osiągnąć ten sam poziom, co inni. To zajmuje dużo czasu i pozostawia cię sfrustrowanym, ponieważ nie możesz tego zrobić. Książę powiedział również, że uprawiał sport, zwłaszcza rugby, jako ujście swojej frustracji. Książę Louis ma głębokie zrozumienie i chęć wspierania osób z dysleksją, przez jego osobiste doświadczenie i szkolenia z Béatrice Sauvageot, uznaną ekspertką w tej dziedzinie.


Gdy tylko pozwoli mu na to czas, książę Louis wraca do Luksemburga i bierze udział w działaniach rodziny wielkoksiążęcej.


Pragnąc wspierać pewne wartości, w tym wartości przekazane przez sport, Książę Louis przyjął Wysoki Patronat Luksemburskiej Federacji Tenisa Stołowego (2004), Federacji Sztuk Walki (2010), a od 2011 roku Luksemburskiej Federacji Lotniczej.


Zapalony entuzjasta wielu dyscyplin sportowych, z których wytrwale trenuje, książę Louis poświęca pasję sportom górskim (narciarstwo alpejskie, snowboarding, wspinaczka ...), a także jeździectwu, strzelectwu i nurkowaniu , książę jest także zapalonym lotnikiem.


12 marca 2006 r. Tessy Antony urodziła chłopca o imieniu Gabriel Michael Louis Ronny de Nassau, który urodził się w prywatnym szwajcarskim szpitalu Clinic des Grangettes w Genewie. Chłopiec był pierwszym wnukiem wielkiego księcia Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy.


Książę Louis poślubił Tessy 29 września 2006 roku w rzymskokatolickim kościele parafialnym w Gilsdorf. Po początkowo morganatycznym małżeństwie, książę zrezygnował ze swoich praw spadkowych i praw wszystkich dzieci pary. Chociaż Louis zachował tytuł „Księcia Luksemburga” i styl „Królewskiej Wysokości”, jego żona i syn otrzymali początkowo nazwisko de Nassau bez tytułów. Drugi syn pary, Noah Etienne Guillaume Gabriel Matthias Xavier de Nassau, urodził się 21 września 2007 roku w szpitalu położniczym Wielkiej Księżnej Charlotte.


W dniu święta narodowego Luksemburga 23 czerwca 2009 roku Tessy otrzymała tytuł „Księżnej Luksemburga” i predykt „Królewska Wysokość”. Ich synowie i przyszłe dzieci otrzymali również tytuł „Książąt Nassau” i predykt „Królewskiej Wysokości”.


Dwór wielkoksiążęcy ogłosił separację Louisa i Tessy w dniu 18 stycznia 2017 roku. Postępowanie rozwodowe rozpoczęło się w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkała para. Rozwód został sfinalizowany 4 kwietnia 2019 roku.


Książę Louis jest od 2004 roku posiadaczem Orderu Złotego Lwa w Domu Nassau.


2 komentarze:

  1. Ciekawy post, nie wiedziałam że Louis ma stałą pracę

    OdpowiedzUsuń
  2. Zauważyłam, że dużo członków różnych rodzin królewskich ma kłopoty z dysleksją

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.