Podsumowanie belgijskiego święta narodowego 2018


21 lipca odbyło się belgijskie Święto Narodowe. Wydarzenia z nim związane rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. 20 lipca król Filip i królowa Matylda jako pierwsi zobaczyli wystawę "Science and Culture at the Palace" w Pałacu Królewskim, który będzie otwarty dla zwiedzających do 23 sierpnia.

20 lipca opublikowano przemowę króla Filipa z okazji święta. Jak zawsze pojawiły się trzy nagrania, w trzech językach: francuskim, niderlandzkim i niemieckim. Tekst przemowy:


Panie i panowie,

Dwa miesiące temu zaufaliście mężczyznom i kobietom, u których spodziewacie się znaleźć odpowiedzi na swoje obawy. Wasze głosy zostały wyrażone na różne sposoby, ale zwracaliscie szczególną uwagę na te same tematy: zatrudnienie, klimat, niepewność, migracja. Obawy te dzielimy z wieloma krajami na całym świecie.

Teraz chodzi o syntezę i uzgodnienie rozwiązań. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń, w jakich muszą działać nasi polityczni przywódcy. Ale wyzwania są takie, że należy się nimi zająć bez zwłoki i z odwagą. I są tak splecione, że wymagają intensywnej współpracy na wszystkich poziomach.

Nasz kraj jest pełen talentów i energii. Nie brakuje dobrej woli i pomysłów, wręcz przeciwnie. Wielu z was może się o tym przekonać w swoim najbliższym otoczeniu. Aby zaangażować się w swoją społeczność lub podczas dużych działań solidarnościowych. Dążenie do ambitnych projektów. Ważne jest, aby zmobilizować wszystkie te życzenia.

Główne projekty mobilizacyjne rodzą się w dialogu i są realizowane we współpracy.

Wykorzystajmy ogromny potencjał otwartego i prawdziwego dialogu. Dialog w otwartości oznacza chęć zrozumienia innych w ich przekonaniach i wyborach, nawet jeśli nie są dzielone. Chodzi o to, aby inni czuli, że są niezbędni do poszukiwania rozwiązań, bez wykluczenia. To unikanie kłamstwa i słowa, które boli.

Prawda polega na tym, że radzimy sobie ze złożonością, kultywując niuanse i dążąc do komplementarności. W obszarach takich jak klimat i zatrudnienie, ale także mobilność, energia, edukacja i szkolenia, tylko skoordynowane działania w otwartym i prawdziwym dialogu mogą zwiększyć skuteczność działań.

Zbierając siły, aby osiągnąć wspólny cel, ćwiczymy już w wielu dziedzinach. Zobacz nowe kultury współpracy w naszych firmach. Zobacz naszych naukowców, którzy wchodzą w interakcje w najnowszych dziedzinach, naszych dyrektorów i naszych artystów, którzy wyrażają duszę naszego kraju. W Hollywood, podobnie jak w belgijskim pawilonie, niedawno nagrodzonym na Biennale w Wenecji, co jest wynikiem dobrej współpracy między różnymi społecznościami w kraju.

Jest to również ta zdolność do wspierania dialogu i łączenia, że ​​z powodzeniem obsługujemy projekt europejski.

Nasza różnorodność i komplementarność są naszą siłą. W ten sposób świat nas zna i tam się nas oczekuje. Może nie mamy wystarczającej świadomości. Jednak to nasza głęboka natura. To musi być nasza duma.

Z tego wszystkiego może narodzić się nowa ambicja dla naszego kraju. Jest to również najlepszy lek przeciwko strachowi, bezradności i rezygnacji. Nasza demokracja może tylko przynieść korzyści.

To jest moje życzenie dzisiaj: zachęcamy do odpowiedzialnego dialogu, rozwijamy ducha współpracy i jesteśmy dumni z tego, co czyni nasz kraj tak wyjątkowym.

Królowa i ja życzymy Ci pięknego święta narodowego.

Niech żyje Belgia.Za kulisami królowi towarzyszyła księżniczka Elżbieta.
Wieczorem 20 lipca odbył się koncert-preludium do Święta Narodowego w Pałacu Sztuk Pięknych. Była na nim para królewska oraz księżniczka Astrid i książę Lorenz.
Obchody 21 lipca rozpoczęły się od uroczystych Te Deum. Książę Laurent był na nim w w katedrze Sint-Salvator w Brugii...
...księżniczka Astrid i książę Lorenz w Namur...
a król Filip, królowa Matylda, księżniczka Elżbieta, książę Gabriel, książę Emmanuel i księżniczka Eleonor w katedrze Świętego Michała i Świętej Guduli w Brukseli.
Po południu odbyła się parada wojskowa.
W jej czasie książę Laurent popisał się niewłaściwym zachowaniem gdy najwięcej zainteresowania poświęcał swojej komórce.


Później para królewska odwiedziła obchodzących Święto Narodowe w Parku Brukselskim.

Około 22 odbył się pokaz fajerwerków, który po raz pierwszy para królewska obejrzała ze wszystkimi dziećmi.
3 komentarze:

 1. Wciąż nie mogę się nadziwić, jak Elisabeth pięknie wyglądała. W przyszłości jak nic będzie 'ikoną stylu'

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyrasta nam na piękną, dojrzałą i modną następczynię tronu. Jestem pozytywnie zaskoczona, jak w tym roku wiele już wykonała obowiązków, choć przecież wciąż się uczy, a osiemnaście lat kończy dopiero w październiku.
   Sukienka w kwiaty z niebieskimi dodatkami była letnia, elegancka a jednocześnie dziewczęca. Sukienka z fajerwerków krótka, ale w tym wieku i na takie wieczorne wyjście jak najbardziej na miejscu. Podejrzewam, że nie mogła się oprzeć tym pięknym wzorom kwiatów.
   Ponadto królowa jak zawsze elegancko, dzieci grzeczne, król poważny i godny. Niesmak pozostał po dziecinnym zachowaniu Laurenta.

   Usuń
 2. Belgowie mogą być dumni ze swojej rodziny królewskiej (para królewska i ich dzieci). Godnie ich reprezentują i stanowią dobry model rodziny. Dzieci potrafią zachowywać się dojrzalej niż ich wujek.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.