Co nowego w Belgii? #13: Pierwszy dzień szkoły, spotkanie z holenderską parą królewską+więcej

16 lipcaKról Filip przyjął na audiencji generała Marca Compernola, szefa obrony.


17 lipca

Książę Laurent i księżna Claire wraz z księżniczką Louise udali się do Brasschaat na 7. edycję „The Day Before Tomorrow”.

18 lipcaKról Filip przyjął przysięgę Rudiego Vervoorta na stanowisko ministra-prezydenta regionu stołecznego Brukseli.

21 lipcaW Belgii tego dnia obchodzono Święto Narodowe, w jego obchodach wzięła udział rodzina królewska KLIK.

22 lipca

Książę Laurent brał udział w pogrzebie księżniczki Stephanie z Windisch-Graetz w kościele Saint-Jacques-sur-Coudenberg w Brukseli.

24 lipcaKsiążę Laurent i księżna Claire uczestniczyli w pogrzebie księdza Willy'ego Gettemansa, znanego jako „Ojciec Wilk”, w kościele św. Katarzyny w Bonlez.

29 lipca i 17 sierpnia

Król Filip spotkał się w informatorami, Didierem Reyndersem i Johanem Vande Lanotte'm, którzy poinformowali go o postępach w utworzeniu nowego rządu.

18 sierpniaKról Filip spotkał się z belgijskimi graczami hokeja, którzy wygrali mecz z Anglią o złoto w Mistrzostwach Europy w Antwerpii.
20 sierpniaKsiążę Gabriel obchodził 16 urodziny. Z tej okazji udostępniono jego nowe zdjęcie.

Kilka dni później media dotarły do informacji, że książę nie jest już członkiem drużyny hokejowej Royal Evere White Star. Podobno książę jest zbyt zajęty szkołą i innymi zainteresowaniami. Według mnie, na tę decyzję mogły mieć wpływ również kontuzje księcia, które dotykały go w wyniku uprawiania tego sportu i które były widoczne publicznie w czasie ostatniego Święta Narodowego czy w przedświątecznym koncercie.

24 sierpniaKsiążę Laurent i księżna Claire wraz z księżniczką Louise i książętami Nicolasem i Aymericem udali się do Ducasse of Ath, wpisanego od 2008 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

29 sierpniaKról Filip przyjął przysięgę Luca Lambrechta na pierwszego prezesa sądu apelacyjnego w Liège w obecności wicepremiera i ministra sprawiedliwości Koena Geensa.

31 sierpniaKról Filip i królowa Matylda spotkali się z królem Willemem-Alexandrem i królową Maximą na obchodach 75. rocznicy „Bitwy o Westerschelde” w Scheldetheater w Terneuzen w Holandii. Świadectwa i przywołania przypomniały bitwę, która przejęła kontrolę nad obydwoma brzegami Schelde, otwierając w ten sposób port w Antwerpii dla sojuszniczych statków towarowych, ułatwiając zaopatrzenie frontu. Weterani z różnych krajów zostali uhonorowani, a rocznicę „75 lat wolności” w Holandii zainaugurowało bicie dzwonka. Parada floty zamknęła ceremonię.2 wrześniaBelgijskie dzieci dziś wróciły do szkoły. Wcześnie rano opublikowano zdjęcie czwórki dzieci pary królewskiej, a nieco później królowa Matylda odprowadziła księcia Emmanuela, a król Filip księżniczkę Eleonorę. Zdjęcie wszystkich dzieci wykonano prawdopodobnie w zeszłym tygodniu, ponieważ księżniczka Elżbieta już 29 sierpnia powinna była wrócić do Walii do swojej szkoły.Jak się okazuje książę Gabriel w tym roku zmienił szkołę z Sint-Jan Berchmanscollege (gdzie nadal uczęszcza księżniczka Eleonora) na prywatną szkołę w Watermael-Boitsfort.Książę Emmanuel uczęszcza do szkoły Eureka w Kessel-Lo pod Leuven, która specjalizuję się w nauczaniu uczniów z trudnościami w nauce.***

Król Filip przyjął na audiencji premiera, Charlesa Michela.

///

Część wakacji rodzina spędziła jak co roku na francuskiej wyspie Ile d'Yeu z Mickey Boëlem i jego rodziną.

Król Filip, książę Emmanuel oraz książę Gabriel z Luksemburga (syn księcia Louisa i Tessy Antony) zostali zauważeni w Cabourg we Francji na spotkaniu z weteranami. Dla księcia Emmanuela musiała to być wyjątkowa chwila, ponieważ, jak powiedziała królowa Matylda, jest zafascynowany historią.

2 komentarze:

  1. Ależ Gabriel wyrósł, nie wiem, czy w przeciągu ostatniego miesiąca, czy może wcześniej, tylko nie było to aż tak widoczne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię ten ciepły klimat zdjęc rodzeństwa (to się nie zmienia mimo upływu lat). Mam nadzieję,że prywatnie faktycznie są ze sobą blisko i wspierają się - a nie tylko ładnie przytulają się do zdjęć. Bo ta więź między rodzeństwem wygląda pięknie.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.