Flashback: Zaręczyny księcia Filipa i Matyldy d'Udekem d'Acoz


10 września 1999 roku, w piątek, belgijskie media po raz pierwszy napisały o Matyldzie d'Udekem d'Acoz jako o narzeczonej następcy tronu. Para zaręczyła się prywatnie kilka dni wcześniej, a gdy informacja pojawiła się w prasie, dwór królewski wydał oficjalne oświadczenie potwierdzające zaręczyny.Sobotnie wydania gazet były w stanie zdobyć jedynie kilka rozmazanych zdjęć przyszłej księżnej i niewiele informacji.

Siedzą: księżniczka Luisa Maria, księżniczka Maria Laura, książę Joachim i książę Amedeo.
Stoją od lewej: Rodzice Matyldy-Anna i Patrick, za nimi ich druga córka-Helene i książę Laurent, Matylda i Filip, księżniczka Astrid i książę Lorenz, druga siostra Matyldy-Elisabeth, królowa Paola, król Albert, królowa Fabiola, brat Matyldy-Charles-Henri.

W poniedziałek, 13 września, zorganizowano spotkanie z prasą w ogrodach Zamku Laeken z okazji zaręczyn. Oprócz zaręczonej pary, pojawiły się ich rodziny.Matylda i Filip zaskoczyli prasę, podchodząc do nich i krótko odpowiadając na pytania.


Kiedy zapytano Matyldę, co pociąga ją w księciu, odpowiedziała: „jego głębia”. Czy kontynuowałaby pracę jako logopeda? „Nie wydaje mi się”. Jakie będzie twoje życie jako księżnej? Matylda: „Jeszcze nie wiem, będziemy musieli poczekać i zobaczyć”. Czy perspektywa życia królewskiego cię nie przeraża? „Jestem pewna, że Filip mi pomoże”.


Po krótkiej odpowiedzi na pytania w języku francuskim i niderlandzkim Matylda pozdrowiła także włoską prasę „Ciao a tutti”.


Filip nalegał, aby powiedzieć prasie, że ich miłość rozwinęła się naturalnie. Nikt ich nie swatał. Kiedy poznał Matyldę, wiedział, że to ona. Czas był właściwy. Jeden z dziennikarzy zapytał nawet, czy to małżeństwo z miłości. "Tak!" Jak się poznaliście? Na to książę koronny odpowiedział: „Chcielibyśmy zachować to dla siebie. Ale nikt nas nie przedstawił sobie”.


Później odbyło się przyjęcie, w czasie którego poproszono prasę o wyłączenie mikrofonów.


8 komentarzy:

 1. Wow niewiarygodne że to już 20 lat! Świetny post czy ze ślubu też taki będzie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite, że są już razem ponad 20 lat. Ciekawe, jak się poznali

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe kiedy poznamy imię synka Lili i Amadeo

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie by było gdyby któreś z ich dzieci poślubiło kogoś o polskim pochodzeniu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Strój narzeczonej chyba najskromniejszy na przestrzeni ostatnich lat, ale Matylda wypadła bardzo naturalnie i swobodnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopiero to zauważyłam ale czy oni zaręczyli się DWA miesiące przed ślubem???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dokładnie to prawie 3 miesiące-zaręczyny 10 września, a ślub 4 grudnia.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.