Konfirmacja księżniczki Ingrid Aleksandry - podsumowanie


31 sierpnia księżniczka Ingrid Alexandra została konfirmowana. W uroczystości wzięli udział jej najbliżsi, członkowie rządu czy korpus dyplomatyczny.
Kilka minut po 11 do Pałacu Królewskiego, gdzie miała się odbyć uroczystość, zaczęli przybywać pierwsi goście. Jednak chrzestni księżniczki przybyli do Pałacu wcześniej, by wziąć udział w sesji zdjęciowej.


Tuż przed godziną 12 do pałacowej kaplicy przybyli chrzestni Ingrid: Marit Tjessem, księżniczka Victoria ze Szwecji, książę Frederik z Danii i król Felipe z Hiszpanii. Księciu Frederikowi towarzyszyła żona, księżna Mary i syn, książę Christian, który kilkanaście minut wcześniej został zauważony, gdy wyglądał przez jedno z pałacowych okien.


Następnie do kaplicy weszła norweska rodzina królewska: król Harald, królowa Sonia, książę Haakon, księżna Mette Marit, książę Sverre Magnus, Marius Borg Hoiby, księżniczka Marta Luiza i księżniczka Astrid. Na samym końcu weszła bohaterka dnia: księżniczka Ingrid Aleksandra w towarzystwie biskup Kari Veiteberg.W czasie ceremonii można było usłyszeć muzykę Vivaldiego, Haendla czy hymn Pettera Dassa: „Potężny Panie, niech będzie dane twoje drogie Imię”.


Przewodniczący parlamentu Sami Aili Keskitalo przeczytał Psalm 21 w nowym tłumaczeniu Sami, a goście w programie mogli to zrobić po norwesku. Księżniczka Marta Louise odczytała fragment 1 Listu do Koryntian o wielkości miłości nad innymi cnotami.


W swoim kazaniu biskup Veiteberg przemawiała bezpośrednio do księżniczki, podkreślając wśród innych wspaniałych cech jej silne przywiązanie do przyrody i środowiska. W swoich programach wszyscy goście w kaplicy pałacowej otrzymali kartkę z nasionami ze specjalnym pozdrowieniem od księżniczki Ingrid Alexandra:


„Gdy ten papier nasienny zostanie umieszczony na ziemi, z czasem przerośnie on w kolorowe kolorowe kwiaty letnie. Mam nadzieję, że będzie to miłe wspomnienie i przypomnienie, że tylko my możemy zająć się naszą planetą. Ingrid ”


Maria Solheim śpiewała „Jestem w rękach Pana”, zanim księżniczka Ingrid Alexandra przeczytała Modlitwę św. Franciszka. Król Harald poprowadził rodziców chrzestnych i braci Ingrid w zapalaniu świec.Po ceremonii wszyscy wyszli z kaplicy. Po kilkunastu minutach księżniczka Ingrid i książę Haakon wyszli na pałacowy balkon by pozdrowić zgromadzonych na pałacowym placu.


Jako, że o 14 miał rozpocząć się lunch, 20 minut wcześniej goście zaczęli się tam gromadzić, a drogę umilał im Norweski Chór Żeński.
Jako ostatnia do sali weszła Ingrid pod rękę z królem Haraldem. Jako pierwsza głos zabrała królowa Sonia:

Wasza Wysokość,
Prezydencie Stortingu,
Premier,
Sędzio Sądu Najwyższego,
Rodzino i przyjaciele,

Moja najdroższa Ingrid,
W końcu nadszedł wielki dzień! To twój dzień, moja droga wnuczko!

Jesteśmy z ciebie dumni, twój dziadek i ja, i cieszymy się, że mogliśmy świętować twój wielki dzień tutaj w Pałacu - po pięknej ceremonii w kaplicy. Twój ojciec, dziadek i pradziadek zostali tam również potwierdzeni. I powinnaś wiedzieć, że miałaś dzisiaj bardzo łatwy czas, mówiąc stosunkowo, ponieważ kiedy twój dziadek został potwierdzony, biskup sam go przepytywał przez całą godzinę! Wtedy nie było litości!

Przyznał mi, że jednym z zadanych mu pytań było to, gdzie został ochrzczony, i nie znał odpowiedzi od razu. Jego rodzice siedzieli tam, dyskretnie wskazując na podłogę - aby zasygnalizować, że jego chrzest był właśnie tam, w kaplicy.

Z biegiem czasu wszystko zmieniło się na lepsze - także doświadczenie bycia królewskim potwierdzeniem! Oczywiście możliwe jest, że poczułaś się trochę samotna bez innych członków klasy konfirmacyjnej...

Do wszystkich naszych gości - cieszymy się, że mogliście dołączyć do nas z tej okazji! Każdy z was w wyjątkowy sposób pomaga kształtować życie księżniczki Ingrid Aleksandry. Jesteśmy wdzięczni za to, że mogliście być tu dzisiaj z nami. Specjalne podziękowania dla tych z was, którzy udali się w daleką podróż, aby podzielić się z nami tym dniem.


Ingrid - jesteś otoczony ludźmi, którzy bardzo się o ciebie troszczą. Masz dużą rodzinę. Niezwykle dużą rodzinę. Masz rodziców chrzestnych, którzy odegrali szczególną rolę w twoim życiu, wracając do chrztu. Masz wielu przyjaciół. Żyjesz w kraju, pośród ludzi - reprezentowanych przez wielu obecnych tu gości - którzy podążają za tobą z entuzjazmem i oczekiwaniem.

Czuję tak, jakbyś zaledwie wczoraj została ochrzczona!

W ciągu ostatnich 15 lat rozwinęłaś się we wnikliwą, kompetentną, piękną i towarzyską młodą kobietę, która bardzo troszczy się o ludzi, zwierzęta i przyrodę.

Papier do sadzenia, który podarowałaś swoim gościom jako pamiątkę tego dnia, mówi o tobie wiele: odkąd byłaś małą dziewczynką, koncentrowałaś się na potrzebie ochrony przyrody. Mam nadzieję, że zaangażowanie podąży za tobą przez resztę życia. Symbolizuje także w znaczący sposób, że kiełkowanie i kwitnienie wymaga czasu i troski o piękno. W tym przypadku w nasionach są ukryte letnie kwiaty. Inwestowanie niezbędnego czasu i wysiłku doprowadzi do bogatych zbiorów.

To samo dotyczy budowania silnych więzi rodzinnych. Dlatego wszystkie wspaniałe rodzinne wycieczki, które razem odbyliśmy, były tak cenne. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie wspomnienia i wspólne doświadczenia, które dały nam te wycieczki - niezależnie od tego, czy było to Finnmark, Afryka Południowa czy Svalbard. Mam nadzieję, że ścisła więź między członkami naszej rodziny pomoże ci utrzymać cię przez całe życie.

W tym ważnym dniu dosłownie nosisz swoje korzenie ze sobą - w rzeczywistości je nosisz! Twój nowy bunad z Aust-Telemark, który pomogłaś stworzyć, łączy tradycyjne wzory, kolory i biżuterię w unikalnym stylu, który jest właśnie dla Ciebie. I srebrna broszka, którą nosisz, ma specjalną historię:

Dwa lata temu dostałam w prezencie srebrną broszkę od mojego 99-letniej kuzynki. Jej brat znalazł ją wiele lat temu w wypalonych ruinach domu dzieciństwa mojej matki w Skien. Broszka należała do mojej babci Maji. Teraz ją odtworzyliśmy i nazywamy „broszką Maji”. Przekazaliśmy ją tobie i innym wnuczkom, gdy zostaną potwierdzone.

Twój bunad łączy więzi rodzinne, dziedzictwo kulturowe i tradycję z twórczą odnową.

To jednocześnie ochrona i innowacja. Mam nadzieję, że pokochasz swój bunad - i często go będziesz nosić!

Moja droga Ingrid, ty i ja podzieliliśmy się czymś wyjątkowym, co bardzo ceniłem, a jest nim Park Rzeźb Księżniczki Ingrid Aleksandra tutaj, w Parku Pałacowym. Tej jesieni zostanie ukończony - z 12 rzeźbami. Dzieci z całego kraju zgłosiły projekty rzeźb, a ty i ja razem je przejrzeliśmy w miarę postępu procesu. Inspiracja do współpracy z tobą i wysłuchania twoich przemyślanych poglądów była inspirująca.

Drodzy Goście,

To ważny dzień - dla ciebie, moja nowo potwierdzona wnuczko, dla naszej rodziny i narodu. Mam nadzieję, że będzie to przyjemna i niezapomniana okazja dla nas wszystkich, kiedy będziemy świętować naszą kochaną księżniczkę Ingrid Alexandra.

Chciałabym zaprosić was wszystkich do wzięcia toastu za potwierdzenie i mam nadzieję, że wszystkim spodoba się posiłek!

Później kilka słów powiedział król Harald:

Wasza Wysokość,
Prezydencie Stortingu,
Premier,
Sędzio Sądu Najwyższego,
Drodzy Goście,


Droga Ingrid Aleksandro,
Gratulujemy potwierdzenia!

Kiedy ostatni raz zebraliśmy się tutaj w Pałacu, aby cię uczcić, płakałaś przez całą ceremonię chrztu w kaplicy pałacowej, a potem spałaś przez całą moją mowę do ciebie podczas obiadu.

Dzisiaj miło jest widzieć, że jesteś obudzona i szczęśliwa - dzięki czemu możesz usłyszeć wszystko, co chcielibyśmy Ci powiedzieć podczas tej wyjątkowej okazji!

Ponieważ mamy tylko dobre rzeczy do powiedzenia.

Twoje narodziny zwiastowały początek nowej ery w historii naszego kraju. Norwegia nie miała księżniczki w kolejce do tronu, odkąd królowa Margaret rządziła krajem pod Unią Kalmaryjską w 1300 roku. Nowelizacja konstytucji z 1990 roku wprowadzająca absolutny prymat, położyła podwaliny pod twoje powołanie i przyszłość od pierwszego otwarcia oczu. Naprawdę dobrze jest wiedzieć, że norweski monarcha może być także kobietą!

Jako twoi dziadkowie byliśmy w stanie śledzić cię uważnie przez te 15 lat - i jesteśmy coraz bardziej przekonani, że będziesz dobrze funkcjonować w swojej przyszłej roli. Masz wiele dobrych cech, które będą ci dobrze służyć - jako osoba, a być może szczególnie w świetle misji, która Cię czeka:


Jesteś sumienna, jasna i zdolna. Jesteś ciepła i mądra. I masz świetne poczucie humoru! Mogę zagwarantować, że będziesz tego potrzebować. Mam nadzieję, że otrzymałaś ode mnie trochę tego. I myślę, że odziedziczyłaś też zdrową dawkę pragnienia babci do wiedzy. Jesteś towarzyska i łatwo zaprzyjaźniasz się. Wszystko to będzie warte swojej wagi w złocie, gdy będziesz iść do przodu w swoim życiu.

Moja droga Ingrid, potwierdzenie wymaga potwierdzenia chrztu. Jako małe dzieci nie jesteśmy w stanie dokonywać własnych wyborów. Nie jestem pewien, czy naprawdę czujesz, że dokonałeś dziś własnego wyboru, ale wybór zawsze wiąże się z paradoksem. Ponieważ nikt nie może wybrać życia, w którym się urodził. Niemniej jednak każda osoba ma możliwość zdefiniowania własnego życia, aby jak najlepiej wykorzystać ramy, które zostały im wyznaczone. Aby wypełnić życie sensem własnego wyboru, szukać kierunku, wartości i sposobu życia.

Ty także masz taką możliwość. A jeśli jest jakaś rada, którą dałbym wam dzisiaj, jako Królowi, ojcu chrzestnemu i dziadkowi, jest to: Bądź sobą. Znajdź własną ścieżkę. Jakakolwiek próba bycia kimś innym niż to, kim jesteś, musi się odwrócić i to cię zmniejszy. Zaufaj, że jesteś taka, jaka jesteś!

Dzisiaj, kiedy potwierdziłaś, że wiara, w której zostałaś ochrzczona, jest twoją wiarą, potwierdziłaś także swoją przynależność do historii sięgającej tysiąca lat wstecz w naszym kraju. To podstawa naszych świąt i tradycji, naszych opowieści, modlitw i psalmów. Historia tego, kim byliśmy i kim się staliśmy. Zrozumienie własnych korzeni sprawia, że ​​jesteś lepiej przygotowana do spotkania z ludźmi z różnych środowisk z otwartością i zaufaniem.

Ale potwierdzenie toruje również drogę na głęboko osobistej platformie życia. Filar, który utrzymuje cię przez wszystko. Moja wiara była dla mnie niezwykle ważna. Być może i ty odkryjesz, że twoja wiara daje ci siłę, gdy będziesz wzrastać.

W dniu twojego chrztu, Ingrid, kilku z nas wyraziło gorącą nadzieję, że będziesz mieć swobodę rozwoju - że będziesz mieć bezpieczne dzieciństwo i będziesz mieć swobodę odkrywania życia jako nastolatka, z wieloma doświadczeniami, które pociągają za sobą , aby stać się całkowitym i pewnym siebie jako dorosły. Ta aspiracja pozostaje dziś równie silna i jesteś na dobrej drodze do jej spełnienia. Masz troskliwych, mądrych rodziców, którzy udzielają ci wskazówek. Jesteś pobłogosławiona rodzeństwem i dalszą rodziną, którzy życzą ci dobrze - i którzy chcą, abyś znalazła równowagę w życiu. Teraz wkroczyłaś w burzliwą fazę życia, w której spotkasz wiele uczuć i frustracji, których musisz nauczyć się rozumieć. Mam nadzieję, że otrzymasz pokój i przestrzeń potrzebną do tego.

Twoje silne zaangażowanie w ochronę środowiska napełnia mnie nadzieją, Ingrid. Potrzebujemy tego. Norwegia tego potrzebuje. Świat tego potrzebuje. I nasza planeta tego potrzebuje. W modlitwie Franciszka z Asyżu, którą tak pięknie dziś czytałaś w kaplicy, prosimy, abyśmy stali się narzędziem pokoju. Jest to ważne na kilku poziomach: modlimy się, aby znaleźć radość i znaczenie w naszej służbie. Jednocześnie modlimy się, abyśmy mogli dać z siebie jak najwięcej, aby pielęgnować pokój między ludźmi, a także między ludźmi a przyrodą.

Dorastasz w czasach, gdy budowanie mostów między ludźmi - i ratowanie planety - będzie jednym z najważniejszych zadań. Jestem pewien, że ty i twoje pokolenie, dzięki waszej wiedzy i zrozumieniu, uda się znaleźć dobre rozwiązania. Lepsze niż ktokolwiek z nas, który idzie przed tobą.

Moja najdroższa Ingrid, życzę powodzenia we wszystkich twoich wysiłkach. Jestem z ciebie dumny. Kocham Cię. I jestem tu dla ciebie. Jako twoja rodzina mamy zaszczyt iść obok ciebie, gdy rozwija się ścieżka twojego życia.

Tymi słowami proszę wszystkich, aby przyłączyli się do toastu na cześć księżniczki Ingrid Aleksandry!

Przemowa księcia Haakona i księżnej Mette-Marit:

Wasze Wysokości,
Prezydencie Stortingu,
Premierze,
Sędzio Sądu Najwyższego

Drodzy zebrani,

Księżna koronna:

Moja najdroższa Ingrid,

Mam ogromne szczęście być twoją matką, to był ogromny dar w moim życiu.

To wielki dzień, nie tylko dla ciebie, Ingrid, ale dla nas wszystkich wokół ciebie, twojej rodziny i przyjaciół oraz ludzi w całym kraju, którzy śledzą cię w twojej podróży.

Potwierdzenie jest okazją, aby zacząć szukać sposobów na zrozumienie tęsknoty, którą każdy nosi w sobie.

Zastanawiać się nad wielką tajemnicą, dlaczego i kim jesteśmy na świecie.

Kiedy się urodziłaś, wyglądałaś tak bardzo jak twój ojciec, że prawie nie widziałem żadnej różnicy między wami.

Te duże, ciemnobrązowe oczy - to było jak spojrzenie prosto w wieczność.

Te oczy, które wciąż błyszczą i nie puszczają nikogo, kto jest w ich spojrzeniu.


Książę koronny:

Babcia Marit i Marius czekali na nas w domu. Podczas gdy Marius był nieco zainteresowany swoją nową młodszą siostrą, tym, co naprawdę przykuło jego uwagę, była karetka jadąca prosto do jego domu.

Kiedy zabraliśmy cię do domu, Ingrid, poczuliśmy, że pojawia się nowe poczucie spokoju. Wszystko wydawało się trochę lepiej układać na miejscu, gdy tam byłaś.

W dniu, w którym się urodziłaś, kiedy wróciliśmy do domu ze szpitala, wszyscy razem usiedliśmy na kanapie. Marius, Babcia Marit, Dziadek Harald, Babcia Sonaa, twoja matka i ja.

Leżałaś na kolanach matki, gdy czytałem na głos dwa ostatnie rozdziały książki, którą czytaliśmy Mariusowi: Bracia Lwie Serce. To był dobry sposób na rozpoczęcie życia.

Słuchanie o Jonathanie i Rusky oraz o tym, jak trzeba walczyć i wykazać się odwagą, by sięgnąć w stronę światła.


Księżna koronna:

Od najmłodszych lat stałaś się gawędziarzem.

Jak dobrze pamiętam te pierwsze lata na Flatholmen - zanim zaczęłaś pisać, wciągałaś nas do swojego pokoju, aby spisywać swoje historie podczas ich dyktowania

Ty, Magnus i ja usiedliśmy na skałach i wymyśliliśmy historie o mężczyźnie, który stracił swoje dzieci, i księżycu, który rzucił sieć światła na wodę, aby pomóc mu je odnaleźć.

A Little Bear, superbohater twojego ojca, który siał spustoszenie wokół jeziora Semsvannet przez wiele lat. Nadal wymyślasz historie o spotkaniach Little Bear z Foxem i wszelkiego rodzaju księżniczkami. Przypadkiem w wielu z tych opowieści księżniczka miała nieco irytującego młodszego brata.

I nie możemy zapominać o Digelutts. Cały wszechświat, który wymyśliłaś, narysowałaś i napisałaś.

Miałaś niekończącą się wyobraźnię, która była zabawna, genialna i niekonwencjonalna. Tak jak ty.

Masz ojca, który pisał w twoim imieniu notatki dla mnie. Jedna z moich ulubionych nadal wisi na drzwiach lodówki: „Kocham cię mamo. Jesteś bardzo dobrym przyjacielem. Czy mogę prosić o mały samochód sportowy? Kocham, Ingrid”.

Ale najlepsze jest to, co musiało nastąpić po tym, jak byłam trochę surowa wobec ciebie:

„Najdroższa najlepsza mamo. Rzecz o lodach i myciu zębów była naprawdę tylko dlatego, że nie miałam tego na myśli. Droga mamo. Przepraszam. Kocham cię. Przez całe życie. Kocham, Ingrid.”

Nie piszesz już długich deklaracji miłości na papierze.

Ale dajesz dodatkowe silne uściski, gdy widzisz, że ich potrzebujemy.

Albo pytasz: jak się masz, Mamma?

Książę koronny:

Kochałaś naturę od urodzenia, zawsze spałaś najchętniej na zewnątrz, wolałaś spać w namiocie.

Jako dziecko leżałaś za nami na sankach podczas naszych wypraw na narty po wsi lub, gdy byłaś trochę starsza, na sankach za pulką z Magnusem w środku. A potem zaczęłaś jeździć na własnych nartach biegowych.

Różne rodzaje narciarstwa są nadal centralne w zimie.

Pływanie i sporty wodne w lecie. To jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, które robimy razem jako rodzina.

Natura cię uspokaja, daje poczucie kontroli.

Kiedy nurkujesz przez las na nartach. Kiedy jesteś daleko od brzegu, samotnie jeździsz na falach.

Jesteś nieustraszona.

Myślę, że oboje dobrze pamiętamy ten czas, kilka lat temu w Meksyku, kiedy fale zaczęły być strasznie duże. Ale chciałaś surfować. Powiedziałem ci, że gdy fale osiągną pewien rozmiar, nie będzie mi tak łatwo pomóc. Ale nadal chciałaś wyjść. Oboje zostaliśmy odrzuceni, trzymani pod falami i skierowani w stronę brzegu. Zdeterminowana i ciężko oddychająca, znów popłynęłaś. I ostatecznie udało ci się jeździć na fali.

Byłaś tak tryumfalna, gdy pędziłaś w kierunku plaży. Największa fala, jaką kiedykolwiek złapałaś.

Jest w tym dobra lekcja życia. Często musisz ciągle próbować i być gotowym na trochę przewrócenia, jeśli chcesz coś osiągnąć.

Wykazałeś, że masz odwagę i wytrzymałość. Jesteś tak twarda, jak to tylko możliwe.

Księżna koronna:

Jesteś bardzo bystrą obserwatorką. Łapiesz to, co dzieje się wokół ciebie, nawet gdy myślę, że chodzisz w nastoletniej mgle. Bardzo mało cię omija. Analizujesz ludzi i politykę USA i piszesz artykuły na temat wyzwań Chin - jesteś niezwykle sumienną i zainteresowaną uczennicą.

Możesz się rozgniewać i zatrzasnąć drzwi tak mocno, że myślę, że dom runie.

Możesz się nudzić i niecierpliwić. I też lenić i wycofać!

A wszystko to dobrze. Jesteś dokładnie takie, jaka powinnaś być.

Masz duże grono przyjaciół, dziewcząt i chłopców, ze szkół, do których uczęszczałaś, oraz z jazdy na nartach, dzięki czemu jesteś bardzo szczęśliwa. Zwłaszcza Maud i Karen, których znasz od urodzenia.

Myślę jednak, że największym prezentem, jaki daliśmy ci jako dziecko, było wprowadzenie Milly do twojego życia, a następnie jej dziewięciu szczeniąt, w tym Muffin, którą zatrzymaliśmy.

Są twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Kiedy byłaś mała, Milly była pod tak dobrą kontrolą, że umieściła się między tobą a Magnusem w hierarchii rodzinnej - dopóki nie osiągnęłaś wystarczającej wielkości, by ją zdjąć.

Ale kiedy wszystko cię przytłacza, Ingrid, jedyną rzeczą, która pomaga, jest spoczywanie w zgięciu ramienia twojego ojca.

Przytulasz się tam i nic na świecie nie może ci przeszkodzić.

Między wami istnieje szczególna więź. Masz taki sam ironiczny humor i możesz śmiać się z najciemniejszych rzeczy.

Przede wszystkim myślę, że ty i twój ojciec rozumiecie się w sposób wyjątkowy dla was dwojga.

Masz szczęście, że masz takiego ojca, Ingrid. 

Książę koronny:

W miarę dojrzewania osoba, którą jesteś, pojawiała się wyraźniej. Masz silne poczucie sprawiedliwości, jesteś zagorzałym obserwatorem, jesteś namiętna i masz wspaniałe poczucie humoru. Na szczęście dużo się śmiejesz, a twój śmiech jest zaraźliwy.

Nigdy nie przyjmowałaś odmowy bez pytania, dlaczego. Lubisz rozumieć i filozofować na ich temat. To wciągnęło nas w wiele interesujących ciągów myśli i dyskusji, w których możemy spróbować wspólnie odkryć życie. O społeczeństwie, o wierze oraz o dobru i złu.

Ale kiedy góra jest zbyt wysoka, gdy związek znajduje się w impasie lub gdy uczucia są trudne do zrozumienia, zwracasz się do swojej matki.

Jej mądrość i bystrość pomagają ci znaleźć drogę do przodu.

I pomaga ci rozmawiać o rzeczach, w tym o sprawach, które nie są tak łatwe do udostępnienia. 

Księżna koronna:

W zeszłym roku Berit przyszedł do mnie i powiedział, że w grupie czytelniczej, do której należysz, odkąd skończyłaś osiem lat,była pewna frustracja. Byłaś zbyt zmęczona, miałaś zbyt dużo pracy domowej i po prostu nie mogłaś sobie poradzić z kolejnymi bajkami Ibsena i niemieckich. Wszyscy potrzebowali odpoczynku, a ty zasugerowałeś, że Berit może czytać na głos grupie. Chciałaś, żeby przeczytała "Braci Lwie Serce". Abyś mogła odpocząć. Berit i ja dobrze się pośmialiśmy i zgodziłyśmy się, że wy, dziewczyny, jesteście absolutnie urocze.

Bracia Lwie Serce, którzy podążają za nami od samego początku, i których czytaliśmy w kółko w naszym kąciku do czytania w domu i pod parasolem na plaży w Meksyku, między wszystkimi zespołami Mariachi.

Myślę, że wielu dorosłych tutaj chętnie rozłożyłoby się na kanapie u Berit i kazało jej ją przeczytać.

Należy przypomnieć, kim jesteśmy.

Moja droga Ingrid, jesteś wyjątkowo mądrą osobą.

Siła, którą posiadasz od dnia narodzin, nie jest dana wszystkim.

Nigdy nie wątpiliśmy, że będziesz chodziła przez życie z podniesioną głową.

Będą dni wypełnione trudami i smutkiem, deszczem i gęstą mgłą.

Ale będą też dni słońca i jasnego śniegu, chłodna morska bryza i aksamitne letnie noce.

Życie przyniesie ci te wszystkie rzeczy jako prezenty.

Pamiętaj tylko, aby obserwować słońce wschodzące wystarczająco długo, aby naprawdę zrozumieć, że każdy dzień to nowy prezent, który otwiera się przed twoimi oczami.

I żeby zrozumieć, Ingrid, to znaczy, że tworzymy nasze życie w relacjach, które mamy ze sobą.

W naszych relacjach z każdą żywą istotą wokół nas.

Książę koronny:

Dziś, twojej matce i mnie należy pozwolić podziękować.

Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować Mariusowi i Magnusowi, którzy będą nadal należeć do twoich najsilniejszych stronników przez całe życie. Wiemy, że zawsze będziesz miała tę więź, którą dzieli tylko rodzeństwo. Masz szczęście, że masz rodzeństwo i mają szczęście, że mają ciebie.

Musimy także podziękować twojej babci, Marit, która zawsze tam była. Nieważne co.

Odkąd byłaś malutka, przebywała z tobą, kiedy podróżowaliśmy, w Norwegii i za granicą. Pakowała ci obiady, robiła ci naleśniki, zabierała na spacery, zmieniła pieluchy, osuszyła łzy, a także przytulała cię, rozumiała i dawała całe ciepło jej serca.

I twoja druga babcia i dziadek, których tak bardzo kochasz. Babcia Sonia, która pokazała ci świat sztuki i zawsze uczy cię czegoś nowego. I dziadek ze swoimi specjalnymi uściskami i wnikliwym, czasem dziwacznym widokiem ludzi i sytuacji.

Chcielibyśmy podziękować rodzicom chrzestnym za powiedzenie „tak” stojącemu Ingrid. Dziękuję twojemu ojcu, drogi królu Felipe, księciu Fredrikowi, księżniczce Wiktorii, księżniczce Marcie i mojej drogiej teściowej.

I na koniec, Ingrid, twoja matka i ja chcielibyśmy ci podziękować.

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że możemy być twoimi rodzicami i dziękujemy Ci za wszystko, co nam udostępniasz.

Jedną z rzeczy, których razem doświadczyliśmy tego lata, było wspólne spacerowanie ostatnią częścią trasy pielgrzymkowej do Katedry Nidaros. Cały czas padało, ale to nie zrujnowało twojego nastroju.

Poruszało się myślenie, że ludzie podążają tą ścieżką od setek lat, szukając ściślejszego połączenia z Boskością i większego samozrozumienia.

A teraz my też poszliśmy tą ścieżką.

Żyjemy w kraju pełnym piękna, a poznasz go dobrze.

Księżna koronna:

Będziesz nadal podążała śladami ludzi w naszym kraju, którzy szli przed tobą, Ingrid.

Jest to źródłem siły. Otoczona ludźmi i tradycjami, które przekraczają chaotyczne tempo codziennego życia.

Będzie ci dobrze służyć.

Niech Twoja podróż przyniesie ci spokój.

Niech twoje dni będą tak pełne, jak ty,

moja mała Ingrid.

Dziękujemy za umożliwienie nam przejścia obok ciebie. 

Książę koronny:

Słodka Ingrid, jesteśmy z ciebie tacy dumni i bardzo cię kochamy. Gratuluję konfirmacji.

Na koniec księżniczka Ingrid wyraziła słowa wdzięczności:

Wasze Królewskie Wysokości, Wasze Wysokości,
Moje najdroższe Babcie i Dziadku,
Moja droga rodzina - i wszyscy z was, którzy tu jesteście,


Chciałabym zacząć od podziękowania przewodniczącemu Stortingu, premierowi, prezesowi Sądu Najwyższego i moim opiekunom za przybycie dzisiaj.

Chciałabym również podziękować wszystkim moim rodzicom chrzestnym za przybycie. To znaczy, że dużo podróżowaliście w tę stronę na moją konfirmację.

To dla mnie wyjątkowy dzień. Dziękuję bardzo za wszystkie miłe rzeczy, które mi powiedzieliście - i za to wspaniałe święto.

Jest to dla mnie okazja, aby podziękować wielu z was, którzy są ważną częścią mojego życia i którzy pomogli uczynić ten cudowny dzień:

Najpierw chciałabym szczególnie podziękować moim najbliższym członkom rodziny. Daliście mi bezpieczne dzieciństwo pełne miłości, troski i szczęśliwych doświadczeń. Zdaję sobie sprawę, że mam szczęście.

Dziękuję Mamma i Pappa. Dziękuję za wychowanie mnie. Dziękuję za wszystko, czego się od was nauczyłam, i za pomoc w zostaniu tym, kim jestem dzisiaj.


Dziękuję, Marius i Magnus, za bycie najsłodszymi i najlepszymi braćmi na świecie - czasami. I nasze psy, Milly i Muffin, które są najlepszymi psami na świecie.

Chcę podziękować mojej babci i dziadkowi za umożliwienie mi otrzymania tutaj konfirmacji. Chciałabym również podziękować wam obojgu za wszystko, czego mnie nauczyliście, i za wszystkie szczególne chwile, które spędziliśmy razem.

Dziadku, nauczyłeś mnie wielu ważnych rzeczy. Myślę, że odziedziczyłam wiele z twoich cech, takich jak bardzo silny instynkt współzawodnictwa, choć oczywiście niektóre z nich pochodzą również od strony mamy. Chciałabym szczególnie podziękować za te wszystkie chwile, które mnie rozśmieszają. I wszystkie te świetne selfie.

Babciu Soniu, chciałabym ci podziękować za wszystko, czego mnie nauczyłaś. Powiedzenia, na przykład: „Młody dom nie potrzebuje wsparcia” lub „Mężczyzna nie wiedział, że jego żona jest szalona, ​​dopóki nie zaśpiewała przy stole”, czego tak naprawdę nie rozumiemy.

Chcę ci podziękować za całą sztukę i kulturę, którą mi pokazałaś. I dla mojego parku rzeźb, który okazał się taki piękny. Dziękuję za wszystkie podróże, które odbyłaś z Maud i ze mną. Ale przede wszystkim chcę podziękować za wszystkie wieczory, w które głaskałaś po moim ramieniu i opowiadałaś historie na dobranoc.

Chciałabym podziękować mojej drogiej babci Marit za to, że zawsze tam jesteś. I dla tysięcy naleśników, które dla nas zrobiłeś. Za nauczenie mnie, jak upiec najlepsze na świecie ciasto kremowe, „blaudis”. Doprowadziłeś nas do i z przedszkola, szkoły i treningu sportowego. Mimo że jazda nie jest tak naprawdę Twoim mocnym atutem.

Dziękuję, że zawsze jesteś z nami, gdy Mamma i Pappa wyjeżdżają w podróż. Byłaś dużą częścią mojego życia. Dzięki za wszystkie interesujące historie i za zabranie nas na spacery i do kabiny. Dziękujemy bardzo za opiekę nad nami.

Chciałabym również podziękować Karoline i innym przywódcom zboru w Asker Church, którzy stworzyli tak wspaniały program nauczania. Bardzo podobały mi się moje zajęcia potwierdzające i poznałam wiele osób.

Bardzo dziękuję biskupowi za znaczącą dzisiaj służbę bierzmowania - i za umożliwienie Karen i mnie udziału w nabożeństwach w kościele w Tøyen. Chciałabym również podziękować Praeses za odwiedzanie Katedry Nidaros tego lata.

Jeszcze raz pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy chcieli dziś ze mną być. Pomogliście uczynić ten cudowny, wyjątkowy dzień, który zawsze będę pamiętać.


Dziękuję Wam.

Wieczorem odbyło się prywatne przyjęcie w Skaugum.


W niedługim czasie w osobnych postach opiszę bunad księżniczki Ingrid i prezenty, które otrzymała. TUTAJ możecie wrócić do Live Bloga z wydarzenia.

6 komentarzy:

 1. Piękne i wzruszające przemówienia króla i pary książęcej oraz bardzo ciekawe królowej Sonji, naprawdę nie umiem zdecydować, które podoba mi się bardziej. Przyznam, że nie wiedziałam wcześniej, że Ingrid tak kocha naturę, mam nadzieję, że kiedy jeszcze podrośnie zaangażuje się bardziej w ochronę przyrody. I jeszcze raz muszę powiedzieć, że ten pomysł z biodegradowalnym papierem jest naprawdę świetny, do tej pory nie wiedziałam, że w taki sposób można siać kwiaty

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za przetłumaczenie przemówień- są takie piękne, ciepłe i intymne. Dają nam wejrzenia w życie rodzinne Ingrid i odsłaniają jej osobowość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kim są Rodzice chrzestni Sverre?

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślisz że następcy tronu Luksemburga doczekają się dzieci? Jaki był królewski "rekord" jeśli chodzi o oczekiwanie na pierwszego potomka?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy na Sverre rodzina zwraca się drugim imieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Rodzice chrzestni Sverre Magnusa: królowa Sonia, królowa Maxima z Holandii, książę Pavlos z Grecji, księżna Rosario z Bułgarii, Espen Høiby – brat Mette-Marit, Bjørn Steinsland i Marianne Gjellestad.
   2. Mam nadzieję, że Stephanie i Guillaume doczekają się dzieci.
   Pierwszy przychodzący mi na myśl rekord między ślubem, a narodzinami dziecka, to caryca Katarzyna II, która swoje pierwsze dziecko urodziła 9 lat po ślubie.
   3. Patrząc na przemowę Mette, zwracają się do Sverre Magnusa jego drugim imieniem.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.