Spotkanie belgijskiej pary królewskiej z polską parą prezydencką


W dniach 28-30 września prezydent Polski, Andrzej Duda, wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, złożył oficjalną wizytę w Belgii. W tym czasie polska para prezydencka spotkała się z królem Filipem i Królową Matyldą.Państwo Dudowie udali się do Belgii by upamiętnić 100 lat stosunków dyplomatycznych między Belgią i Polską oraz 75 rocznicę wyzwolenia Flandrii przez  1. Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka. 29 września, na cmentarzu w Lommel odbyły się oficjalne uroczystości, w których wziął udział również król Filip. Zarówno polski prezydent, jak i belgijski król, wygłosili przemówienia.


Przemówienie króla Filipa:

Panie Prezydencie,

W ciągu sześciu lat II wojny światowej sześć milionów Polaków straciło życie, a pięć milionów cudzoziemców przybyło, aby umrzeć na polskiej ziemi. Jeśli istnieje kraj dotknięty skrajnymi perypetiami wojennymi, jest to Polska. Zraniony trwale w ludności, amputowany na terytorium, obciążony systemem politycznym.

Tam, gdzie to możliwe, twoi rodacy kontynuowali walkę. Wszędzie okazywali wzorową odwagę. Wewnątrz kraju stanowi największą armię oporu w Europie. Poza krajem, tworząc korpus żołnierzy, którzy z determinacją angażowali się w największe walki wyzwolenia.

Cztery lata temu odwiedziłem z tobą muzeum poświęcone powstaniu warszawskiemu w październiku 1944 r. Chcąc w pełni uczestniczyć w wyzwoleniu, ludność stanęła w samotnej i nierównej walce z nazistowskim okupantem. Całe miasto zostało zniszczone, a ponad milion osób zostało zabitych lub deportowanych.

W tym samym czasie inni Polacy brali udział w wyzwoleniu Belgii. Cieszę się, że mogę tutaj oddać hołd wielu Polakom, którzy przelali za nas swoją krew. Twoi rodacy, którzy spoczywają tutaj w Lommel, wstąpili do 1. Dywizji Pancernej, utworzonej po inwazji nazistów i szkolonej w Wielkiej Brytanii. Z 15 000 mężczyzn przekroczyła Kanał La Manche w lipcu, a we wrześniu wyzwoliła wiele belgijskich miast. Belgia dziękuje Polsce. „Dziękujemy wam Polacy”. Po wojnie wielu polskich żołnierzy osiedliło się w Belgii i dziś pozdrawiam ich potomków.

Panie Prezydencie,

Tyle bohaterskich działań waszych rodaków nie od razu dało Polsce wolność. Wolność, która uzasadniała tak wiele ofiar, zostanie brutalnie skonfiskowana. Wasz kraj przeszedł kolejne czterdzieści lat komunistycznej dominacji. Nie możemy tego zapomnieć. Wasz lud przeszedł przez ten okres z taką samą siłą, jaką wykazali podczas wojny, opierając się, jak napisał papież Jan Paweł II, na „podstawowych wartościach, które wyznawali i którym chcieli pozostać wierni” , jest to również ten temperament i wewnętrzny płomień, który doprowadził do końca Żelaznej Kurtyny. Po wyzwoleniu Europy polski duch zniszczył mur wstydu, który wciąż nas dzielił.

Po długim ucisku Polacy w końcu odzyskali wolność. Pamięć o niszczycielskim barbarzyństwie systemów totalitarnych pomaga nam zrozumieć cenę wolności i wartość naszego zaangażowania w triumf dobra. To właśnie robimy w tym upamiętniającym okresie. Dzisiaj, Polacy i Belgowie, jesteśmy zaangażowani obok siebie w piękny europejski projekt, do którego twój kraj w końcu mógł dołączyć 15 lat temu. Projekt zakorzeniony w pojednaniu i wzajemnym uznawaniu oraz niosący pokój. Projekt inspirowany szacunkiem dla innych i chęcią obrony ludzkiej godności w każdych okolicznościach.

Przed krzyżami twoich żołnierzy pamiętamy ducha, który ich ożywiał. Wszyscy jesteśmy spadkobiercami.

Jedynie wypowiedziane słowa się liczą.


Tutaj możecie przeczytać przemówienie prezydenta Dudy.


30 września z kolei polska para prezydencka spotkała się na lunchu z królem Filipem i królową Matyldą na zamku Laeken.


Tutaj możecie zobaczyć i przeczytać o innych spotkaniach belgijskiej rodziny królewskiej i Polaków.


4 komentarze:

 1. Muszę przyznać że nasza Pierwsza Dama prezentowała się elegancko

  OdpowiedzUsuń
 2. Królowa i nasza Pierwsza Dama pięknie dobrały się kolorami do polskiej flagi. Pani Duda wypadła prawdziwie po królewsku.
  Oba przemówienia -króla i prezydenta ważne i poruszające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak z przyjemnościa mozna skomplementowac nasza PD Agatę Dudę, jak zawsze elegancka i niezawodna w prezencji, krolowa Mathilda bardzo kobieca i piękna a jednak czerwoną suknię juz zakladala wczesniej na inne okazje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie panie bardzo pieknie sie prezentowały, Królowa Matylda zachwyca mnie zawsze swoim wdziekiem, uroda i szykiem a PD Agata Duda również bardzo elegancka i bez zarzutu. No miło to widzieć.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.