Wielkoksiążęce narodziny: Jakie imiona będzie nosić wielkoksiążęce dziecko?

Point de Vue


W tym nieco przygnębiającym czasie, zapraszam do lektury na wesoły temat, mianowicie jak dziedziczny wielki książę Guillaume i dziedziczna wielka księżna Stephanie nazwą swe pierwsze dziecko. Z racji przynależności do rodziny wielkoksiążęcej, nie ogranicza ich liczba imion (najwięcej imion w rodzinie ma siostra wielkiego księcia Henriego, Marie-Astrid - aż 10), jednak pewnym optimum będą cztery imiona. Przyszli rodzice muszą wybierać z rozwagą i wziąć pod uwagę kilka tradycji oraz pogodzić je z własnymi pragnieniami, na przykład uhonorowania dziadków dziecka lub bliskich zmarłych. Dodatkowo może mają własne preferencje imion, które chcieliby nadać dziecku. Należy również tak dobrać imiona by nie utrudnić dziecku życia. I nawet jeśli w rodzinie wielkoksiążęcej o imionach wywołujących uśmiech na ustach innych nie ma mowy, to dziecko, które się urodzi, pewnego dnia zasiądzie na tronie i będzie podpisywać mnóstwo dokumentów. I choć najczęściej, mimo wielu imion, royalsi używają tylko jednego lub dwóch, to i tyle może być problematyczne. Pamiętam jak król Willem - Alexander składał pamiątkowy podpis na zakończenie wizyty państwowej w Danii. Wspomniał, że tak długo się podpisuje, ponieważ ma długie imię. Inną anegdotką o imionach jest ta dotycząca księżnej Marie i księcia Joachima z Danii. Udzielali oni wywiadu i w pewnym momencie Marie miała powiedzieć pełne imię ich syna. Zapomniała w jakiej kolejności były ułożone jego imiona.

Zacznijmy od rzeczy pewnej, czyli od tytułu, który będzie nosić dziecko. W przypadku chłopca, będzie on nosił tytuł:

Jego Królewska Wysokość, książę … Luksemburga, książę Nassau, książę de Burbon-Parmy/
HRH Prince … of Luxembourg, Prince of Nassau, Prince de Bourbon de Parme


A dziewczynka:

Jej Królewska Wysokość, księżniczka … Luksemburga, księżniczka Nassau, księżniczka Burbon-Parmy/
HRH Princess … of Luxembourg, Princess of Nassau, Princess de Bourbon de Parme


Bez względu na płeć, narodzone dziecko zajmie drugie miejsce w kolejce do luksemburskiego tronu i w przyszłości zostanie Wielkim Księciem/Wielką Księżną.


Cour Grand-Ducale


W rodzinie wielkoksiążęcej panuje kilka tradycji nadawania imion, więc zajmijmy się teraz nimi i spójrzmy na imiona potomków mężczyzn w głównej linii:


Pierwsze pokolenie 
Adolph Wilhelm Carl August Friedrich


Drugie pokolenie
Wilhelm Alexander


Trzecie pokolenie
Marie-Adélaïde Thérèse Hilda Wilhelmine
Charlotte Adelgonde Elisabeth Marie Wilhelmine
Hilda Sophie Marie Adélaïde Wilhelmine
Antonia Roberte Sophie Wilhelmine
Elisabeth Marie Wilhelmine
Sophie Caroline Marie Wilhelmine


Czwarte pokolenie
Jean Benoît Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc d'Aviano
Elisabeth Hilda Zita Marie Anna Antonia Friederike Wilhelmine Luise
Marie-Adélaïde Louise Therese Wilhelmine
Marie-Gabrielle Adelgunde Wilhelmine Luise
Charles Frédéric Louis Guillaume Marie
Alix Marie Anne Antonia Charlotte Gabrielle


Piąte pokolenie
Marie-Astrid Charlotte Léopoldine Wilhelmine Ingeborg Antoinette Elisabeth Anna Alberta
Henri Albert Gabriel Félix Marie Guillaume
Margaretha Antonia Marie Felicite
Jean Félix Marie Guillaume
Guillaume Marie Louis Christian
Charlotte Phyllis Marie
Robert Louis François Marie


Szóste pokolenie
Guillaume Jean Joseph Marie
Félix Léopold Marie Guillaume
Louis Xavier Marie Guillaume
Alexandra Joséphine Teresa Charlotte Marie Wilhelmine
Sébastien Henri Marie Guillaume
Marie-Gabrielle Cécile Charlotte Sophie
Constantin Jean Philippe Marie Albert Marc d'Aviano
Wenceslas François Baudoin Léopold Juraj Marie Marc d'Aviano
Carl-Johann Marie Félix Julien Marc d'Aviano
Paul-Louis Jean Marie Guillaume
Léopold Guillaume Marie Joseph
Charlotte Wilhelmine Maria da Gloria
Jean André Guillaume Marie Gabriel Marc d'Aviano
Charlotte Justine
Alexandre Thédore Charles Marie
Frederik Henry Douglas Marie


Siódme pokolenie
Gabriel Michael Louis Ronny 
Noah Etienne Guillaume Gabriel Matthias Xavier
Amalia Gabriela Maria Teresa
Liam Henri Hartmut 


I mała statystyka powtarzalności imion:


1 raz: August, Caroline, Benoît, Zita, Alix, Astrid, Ingeborg, Margaretha, Felicite, Christian, Phyllis, Joséphine, Sébastien, Constantin, Philippe, Wenceslas, Baudoin, Juraj, Julien, Paul, André, Justine, Thédore, Douglas, Michael, Ronny, Noah, Etienne, Matthias, Amalia, Liam, Hartmut, Cécile
2 razy: Adolph/Adolphe, Adelgunde/Adelgonde, Joseph, Xavier
3 razy: Alexander/Alexandre/Alexandra, Adélaïde, Hilda, Roberte/Robert, Anna/Anne, Alberta/Albert
4 razy: Carl/Charles, Teresa/Therese/Thérèse, Elisabeth, Sophie, Léopoldine/Léopold, Henry/Henri, Félix
5 razy: Friedrich/Frédéric/Friederike/Frederik, Marc d'Aviano
6 razy: Antoinette/Antoine/Antonia
7 razy: Johann/Jean
8 razy: Charlotte, Gabriela/Gabrielle/Gabriel
10 razy: Louise/Luise/Louis
27 razy: Wilhelm/Wilhelmine/Guillaume
34 razy: Marie/Maria/Maria da Gloria


Wielki Książę Adolph na litografii Josefa Kriehubera/Wikipedia


Z dużym prawdopodobieństwem, dziecko będzie nosić imię Guillaume lub jego żeńską wersję - Wilhelmine. Jest to imię tradycyjne w rodzinie wielkoksiążęcej nadawane na cześć pierwszego i drugiego wielkiego księcia w rodzinie, Adolphe’a Wilhelma i Wilhelma Alexandra. Guillaume to francuska wersja Wilhelma, a Wilhelmine - damska i jest ostatnim imieniem księżniczki Alexandry. Dodatkowo będzie to imię nadane po ojcu dziecka. Nie zostanie nadane oryginalne imię po przodkach, Wilhelm, ponieważ jest to niemiecka wersja, a gdy wielka księżna Charlotte wstąpiła na tron w 1919 roku po abdykacji starszej siostry, Marie-Adélaïde, wyrzekła się niemieckich powiązań. Były one źle widziane w Luksemburgu po I wojnie światowej. Od tamtej pory używano głównie francuskich wersji imion. 


Wielka Księżna Charlotte/zasoby Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych/Wikipedia 


Stephanie i Guillaume na pewno nadadzą swemu dziecku imię Marie, niezależnie od płci. Dlaczego? Dlatego, że jest to tradycyjne imię katolickie na cześć Maryi Panny, które nadawane jest praktycznie każdemu dziecku w rodzinie wielkoksiążęcej od czasu zmiany religii rodziny. Początkowo rodzina była wyznania protestanckiego. Drugi wielki książę, Wilhelm Alexander, ożenił się z portugalską księżniczką, Marie Anne, która była wyznania katolickiego. Zawarto umowę, że synowie narodzeni z małżeństwa, będą wychowywania w wierze protestanckiej, a córki - w katolickiej. Parze urodziło się sześć córek i ani jeden syn. W ten sposób rodzina wielkoksiążęca stała się katolicka. Wracając do imienia Marie - również Stephanie i siedmioro jej rodzeństwa wśród swych imion posiadają Marie (tylko jedna z sióstr ma inną wersję tego imienia - Myriam). 


Inną katolicką tradycją, która wywodzi się z cesarskiej rodziny Habsburgów (około dziewięćdziesiąt procent członków rodziny cesarskiej nosi to imię), jest imię Marc d'Aviano na cześć beatyfikowanego Marca d'Aviano, kapucyna i doradcy Świętego Cesarza Rzymskiego Leopolda I. Jako pierwsza po to imię sięgnęła wielka księżna Charlotte i nadała je swemu najstarszemu synowi i następcy, Jeanowi. Jednak prawdziwa moda na imię błogosławionego nastąpiła dopiero wśród dzieci Jeana, których potomkowie rodzili się w okolicach beatyfikacji Marca d’Aviano i stąd aż czterech wnuków Jeana, wymienionych wyżej, nosi to imię (plus trzech synów księżniczki Marie-Astrid, którzy należą do rodziny Habsburgów).


Wielki Książę Jean i Wielka Księżna Josephine Charlotte/Reginald Davis/Rex Features/The Times


Inną tradycją, którą chcieliby kontynuować przyszli rodzice jest nadanie dziecku imienia po bliskich: dziadkach czy chrzestnych. I tak w pierwszym przypadku może to być Henri i/lub Philippe bądź Maria, Teresa i/lub Alix. W drugim nie będę jeszcze gdybać. Guillaume może będzie chciał uhonorować swoich dziadków więc jednym z imion może być Jean, Charlotte lub Josephine. Drugie z tych imion ma dodatkową zaletę: imię Charlotte nosiła druga wielka księżna Luksemburga, matka wielkiego księcia Jeana i matka chrzestna księżniczki Josephine Charlotte, która później stała się żona Jeana, a swe drugie imię otrzymała po swej chrzestnej. 


Dziedziczna Para Wielkoksiążęca z rodzicami i dziadkiem: Wielką Księżna Marią Teresą, Wielkim Księciem Jeanem, Wielkim Księciem Henrim oraz Philippem i Alix de Lannoy/Cour Grand-Ducale


Stephanie i Guillaume oczywiście mogą nadać dziecku takie imię, jakie się im po prostu spodoba, a nie pojawiało się w rodzinie wielkoksiążęcej. Może to będzie jakieś popularne w Luksemburgu imię? W zeszłym roku wśród dziewczynek królowała Emma (która od kilku lat prowadzi w rankingach), a wśród chłopców - Gabriel (tutaj sytuacja jest dynamiczna, ponieważ zeszłoroczny numer jeden, Ben, w tym roku uplasował się na czwartym miejscu). Inne popularne imiona żeńskie: Hannah, Charlotte, Mia, Lea, Chloé, Lena, Luana, Lara, Eva, Lucie, Leonor, Lina i Kyara. Męskie: Luca, Noé, Louis, Léo, Liam, Enzo, Diego, Santiago i Bryan. 


Cour Grand-Ducale


Moje typy imion dla dziecka:
Jean Henri Philippe Marie dla chłopca 
Charlotte Alix Teresa Marie dla dziewczynki


A wy jakie imiona obstawiacie dla dziecka Stephanie i Guillaume?

12 komentarzy:

 1. Obstawiam dokładnie takie same imiona jak Ty, jedynie dla dziewczynki sądzę, że Alix będzie pierwsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alix to piękne imię, choć kojarzy mi się z ostatnią carycą Rosji, a tamta historia skończyła się i dla samej zainteresowanej, i dla kraju (i świata przy okazji) bardzo tragicznie.

   Usuń
 2. Jeśli nie zaskoczą nas wyborema jakiegoś własnego imienia, to możliwość trafienia jest spora. Choć żeby ująć wszystkie tradycje, to dziecko musiałoby mieć rzeczywiście dziesięć imion :)
  Proponuję : Jean Guillaume Philip Henri i Adelaide Alix Christine Maria.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może będzie to mały Andreas? Chrzestnym mógłby zostać hrabia Andreas Donnersmarck.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały i dogłębny post! Jestem po ogromnym wrażeniem. Na pewno musiałaś włożyć w niego dużo pracy i czasu. Długo go pisałaś? :)

  Co do imion: moje jedyne życzenie jest takie, by wybrali imię godne przyszłego władcy Luksemburga, związane z dziedzictwem i kulturą tego kraju, a nie jakieś modne nieporozumienie typu Mia, Lea, Lena, Luana, Lara, Kyara, Noé, Liam, Enzo, Diego, Santiago czy o zgrozo Bryan (uprzedzając ewentualne obruszone komentarze - jeśli te imiona się komuś podobają, to w porządku, ale nie zmienia to faktu, że to nie są imiona postrzegane jako królewskie, które powinna nosić poważna głowa państwa, przykro mi).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa doceniające moją pracę :)
   Odpowiadając na twoje pytanie: nad przygotowaniem tego postu spędziłam trzy popołudnia po jakieś 3-4 godziny.

   Usuń
 5. Dziękuję za analizę!

  Jeśli chodzi o chłopca, to stawiam na Jean, Henri albo Guillaume.

  Dla dziewczynki: Maria, Alix, Charlotte, Josephine.

  Myślę, że wybiorą tradycyjne imię.

  OdpowiedzUsuń
 6. alez ta Stephanie przytyla w trakcie ciąży, Mary nigdy tak nie wyglądała..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, tutaj nie ma reguły. Jedna kobieta tyje więcej, druga mniej.

   Usuń
 7. Dla dziewczynki Charlotte Wiktoria Maria Alix. Z ciekawości czy imię Wiktoria/Victoria w Luksemburgu jest bardzo popularne czy raczej nie? Znaczenie imienia Wiktoria to zwycięstwo - myślę, że w pewnym sensie by pasowało do dziecka.
  Dla chłopca Jean Philip Victor Aleksander.
  Odnośnie tycia/chudnięcia w ciąży na to mają wpływ geny, stres i nerwy. Jestem w trzeciej ciąży i znam to z doświadczenia. Dlatego zamiast czepiać się Stephanie należy cieszyć się ich szczęściem i życzyć szczęśliwego rozwiązania w tym trudnym dla nich czasie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że wybiorą tradycyjne imiona.
  Jestem bardzo ciekawa czy będzie dziewczynka czy chłopiec i bardzo się cieszę, że będą mieli upragnione dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Według mnie pewne jest że wybiorą tradycje ewentualnie ostatnie czwarte imie jakieś wyjątkowe dla dziewczynki obstawiam Charlotte lub Alix lub Marie a dla chłopca Jean piszę tylko pierwsze imiona bo jakiś typów nie mam. A mam pytanie czy przy okazji wstępnego postu mogłabyś napisać o sytuacji w Luksemburgu do kiedy są jakieś ograniczenia itp kiedy wraca wszystko do normy m.in. wyjścia royalsow. Byłabym wdzięczna bo to zawsze jakiś pozytyw w tym świecie a teraz nawet najmniejszy plusik jest na wagę złota

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.